allergy-ya-sarmakhordegi

 

در فصل بهار آلرژی همه گیر می شود و بعضی آلرژی را با سرما خوردگی اشتباه می گیرند و می گویند سرما خوردم. با شروع گرده افشانی گیاهان گل دار و البته قارچ ها احتمال تنفس این گرد ها فراوان است. واغلب هم افراد دچار ناراحتی های تنفسی می شوند. در واقع آلرژی دفاع بدن در برابر عوامل بیرونی است که با ترشح آنتی بادی های خاص به مبارزه با آن عامل میرود. اما علایم بروز الرزی بسیار شبیه به سرماخوردگی است و چگونه می توان بین این دو فرق گذاشت؟

 

علایم آلرژی سوزش چشم و گلو، آبرزیش چشم و بینی و عطسه است. گاهی اوقات خارش چشم و پوست هم دیده می شود. البته متناسفانه در برخی موارد بدن نسبت به این عامل بیرونی به شدت حساسیت نشان می دهد و فرد دپار سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می شود.

اما وقتی فرد سرما می خورد هم عطسه، سرفه،آبریزش بینی و خارش چشم هم در او دیده می شود.

با مراجعه به پزشک و معاینه بالینی می توان به علت ناراحتی پی برد. اغلب پزشک بعد از تشخیص الرژی تلاش می کند نوع آلرزی را هم بفهمد بنابراین شما را به کلینکهای مخصوص معرفی می نماید. که با انجام ازمایشی ساده که بسیار هم کوتاه است نوع آلرژی شما مشخص خواهد شد.

نمی توان مشخص کرد که چه کسانی آلرژی دارند و یا مستعد آلرژی می باشند. آلرژی وراثتی است و از والدین به کودکان قابل انتقال است. البته استفاده از برخی مواد غذایی در کودکان زیر 2 سال هم زمینه ساز بروز آلرژی در فرد می شود.

راه کاملا مطمئن و 100 درصدی برای درمان آلرژی وجود ندارد. بهترین راه برای مبارزه با آلرژی پرهیز از تماس با مواد الرژی زاست. البته بعد از معاینه بالینی مشخص خواهد شد که فرد به چه موادی حساسیت دارند.مثلا پرهیز از گرد و خاک ویا استفاده از ماسک در هنگام خروج از خانه و بو نکشیدن گلها. می تواند موثر باشد.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.