Nosebleeds-khoon-damagh-shodan

 

خون دماغ شدن جزء مواردی است که اغلب افراد یک یا دوبار در زندگی به آن مبتلا می شوند و اغلب هم به آسانی می توان از آن جلوگیری کرد. خونریزی از بینی به دو قسمت تقسیم می شود :

 

یکی خونریزی از رگهای جلوی بینی که در اثر گرما، فعالیت زیاد، ضربه خوردن، سرما خوردگی، دست کاری کردن بینی، فین کردن شدید یا استفاده از داروهای ضد التهاب ایجاد می شود در این حالت رگهای جلوی بینی در این حالت دچار التهاب و خونریری شده و شما خونریزی می بینید. اغلب دیدن خونریزی از بینی موجب ترس فرد می شود اما باید بدانید که اگر این خونریزی به یکی از علل بالا باشد،ترس چندانی ندارد و عموما پس از چند دقیقه بر طرف میشود.برای این منظورسر را به سمت بالا نگه داشتن و فشار دادن قسمت تیغه وسط بینی به قطع شدن خونریزی کمک می کند .

اما گاهی اوقات خونریزی بینی به علت سرطان خون،انحراف تیغه بینی،آلرژی است. اگر خونریزی بینی ادامه داراست حتما با پزشک مشورت کنید و با انجام ازمایش از علت خونریزی مطمئن شوید.

در برخی موارد کم خونی نشانه کمبود کلسیم و خشک و شکننده شدن رگهای بینی است. استفاده از داروهای قلبی نظیر وارفارین و اسپرین ، یا استفاده مکرر از انواع بروفن ها هم در ایجاد خونریزی از بینی بی تاثیر نیستند.

فشار خون بالا هم عموما به خونریزی بینی می انجامد که باید در کنترل آن بسیار هوشمندانه برخورد کرد و حتما برای کنترل فشار خون با توجه به نظر پزشک از دارو یا رژیم درمانی استفاده نمود.

در برخی موارد هم خونریزی از رگهای پشت بینی صورت می گیرد که عموما به سختی کنترل شده و علل پیچیده تری هم دارند ولی خوشبختانه خیلی شایع نیستند و اغلب هم در افراد با سنین بالا رخ می دهد.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.