baby-fat

 

 

حتما با کودکان خیلی چاق روبرو شده اید و یا ممکن است فرزند شما یا بچه ی اقوام و خویشان مبتلا به چاقی باشد. دیدن کودکانی که چربی زیادی دارند و چاق هستند زیاد هم غیر معمولی نیست. بیشتر والدین می دانند که این مشکل با رشد کودک از بین خواهد رفت.

 

اما در حال حاضر تقریبا یک سوم از کودکان 10 تا 11 ساله اضافه وزن یا چاقی دارند، و ما ممکن است نبرد با چاقی دوران کودکی را از دست بدهیم. برخی والدین متوجه نیستند که عزیزان نه چندان کوچکشان اضافه وزن دارند.

پس چطور بهفمید که کودکتان اضافه وزن دارند؟دکتر مارگارت لث (نویسنده کتاب Fat Planet: The Obesity Trap And How We Can Escape It) هشدار می دهد که نه همه کودکان در حال رشد، اما آنهایی که اضافه وزن دارند در حال تبدیل شدن به افراد چاق هستند.

BMI یک شاخص وحشتناک برای چاقی کودکان است. اون توده ماهیچه و ترکیب بدن را به حساب نمی آورد، بلکه ضریب ماهیچه، چربی و استخوان در بدن را اندازه می گیرد. به جای گشتن و شمردن اعداد، به دنبال این باشید که کودک شما به طور کلی در چه وضعیتی است. اگر کودک شما دیابت نوع دو، مشکل دویدن در مسافت های کوتاه یا اینکه بیشتر از سه اینچ چربی دارد، باید بگوییم که زنگ هشدار برای شما به صدا در آمده است و فقط مسئله گوشتالو بودن مطرح نیست!

 

دکتر لث با ذکر چهار نکته به والدین می گوید که چطور مشکل چاقی کودکشان را متوقف کنند.

1. حواستان به فعالیت های جسمی کودکتان باشد. او باید یک یا دو ساعت در روز ورزش کنید تا سلامتی و تناسب اندامش را حفظ کند.

2. به نوع غذاییکه در خانه درست می کنید دقت کرده و سعی کنید رژیم غذایی کودکتان را اصلاح کنید. سعی کنید پرخوری اش را کنترل کرده و مواد غذایی بد را در خانه نگهداری نکنید. به اون انگیزه بدهید تا رژیم غذایی متعادلی داشته باشد.

3. مطمئن شوید که کودکتان به اندازه کافی می خوابد. وقتی خسته هستید غذا خوردن بیشتر لذت بخش شده و در نتیجه به پرخوری و عدم توانایی شما برای کنترل آن منجر می شود.

4. شما باید زمانی که فرزندتان به صفحه نمایش ذل می زند را کم کنید چون بودن در معرض نورهای آبی برای بچه ها خوب نیست. این نور ریتم شبانه روزی را مختل کرده و باعث افزایش اشتها می شود.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.