sekte-ya-hamle-ghalbi

 

 

ابتدا به تعریف سکته قلبی یا همان حمله قلبی می پردازیم تا با سکته قلبی و دردهای ناحیه قلب آشنا شوید. همچنین به این پاسخ می دهیم که علائم سکته و حمله قلبی چیست. سکته قلبی نام ترسناکی است که اگر شناخته شود و در موقع ضروری و زمان مناسب به آن رسیدگی شود. به آسانی می توان از ان جلوگیری نمود و در کاهش عوارض ناشی از ان کوشید.

 

سکته قلبی چیست؟

سکته یا حمله قلبی٬ عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی(درد قفسه سینه) نمود یابد. عمده‌ترین دلیل سکته بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضۀ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.

 

 

sekte-ghalbi

 

علائم سکته قلبی چیست؟

درد در ناحیه قفسه سینه، گردن، کتف یا چپ یا هر دو دست. گاهی اوقات درد در ناحیه شکمی هم حس می شود و بیمار حس می کند از ناحیه فک پایین دچار درد است. اغلب حالت تهوع و استفراغ در فرد دیده می شود. به علاوه اینکه معده درد شدید هم از علائم بروز سکته های قلبی محسوب می شود. گاهی اوقات هم این درد ها با تنگی نفس و احساس خفگی هم همراه می شود و فرد حس می کند یقه پیراهن یا کتش به شدت گلویش را می فشارد. در سکته های قلبی ممکن است فشار خون فرد بسیار افت نماید و یا بر عکس بسیار بالا رود.

عموما این گونه دردها که منجر به سکته های قلبی می شوند. 20 تا 25 دقیقه بیشار طول نمی کشند و درد جانکاه در این مدت بسیار ناراحت کننده است. بهتر است در این زمان فرد بیمار را به حالتی که پاها بالاتر از قلب باشد قرار داد، یقه لباس و پیراهنش را شل نمود تا تنفس راحت تر شود. بلافاصله با اورژانس تماس بکیرید و از راهنمایی های آنها کمک بگیرید. اگر بیمارستان نزدیک است خودتان بیمار را به محل اورژانس برسانید. در همه این موارد سعی کنید ارامش خود را حفظ کنید و به فرد بیمار دلداری بدهید و به او اطمینان دهید که کمک در راه است و به زودی خواهد رسید. در این لحظات اگر بیمار از قبل دارویی که توسط پزشک تجویز شده باشد، ندارد؛ به هیچ عنوان سرخود دارویی به او نخورانید و از دادن داروهایی که فکر می کنید برای درد مناسب است خودداری کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.