برخی راه و  روش های موثر و درمانگر به صورت طبیعی برای درمان نازایی در افراد وجود دارند که در این مطلب به پاره ای مفیدترین آنان اشاره داریم.

از ديگر علل نازايي مي توان به اختلالات جنسي، مشکلات تغذيه اي، چاقي، افسردگي و مشکلات روانپزشکي اشاره کرد. صاحب فرزند شدن، آن هم فرزند سالم، آرزوي بسياري از زوج‌هايي است که به دلايل مختلف از مشکل ناباروري رنج مي‌برند، آرزويي که با توجه به پيشرفت علم پزشکي و روش‌هاي جديد و متفاوت در اين زمينه روزبه‌روز دست‌يافتني‌تر شده است و روش‌هاي پزشکي مدرن آرزوي بسياري را در اين زمينه برآورده کرده، اما در تعداد زيادي از بيماران نيز اين روش‌ها با شکست مواجه بوده است.

با توجه به اثربخش بودن طب هاي سنتي و مکمل در کمک به درمان نازايي و اختلالات جنسي، اين روش ها مي تواند مکمل هاي خوبي براي روش هاي جديد ازجمله IVF در کمک به درمان انواع اختلالات نازايي و بالابردن شانس موفقيت آن باشد ضمن آن که هزينه را نيز کاهش مي دهد البته روش هاي طب سنتي و مکمل گاهي به تنهايي نيز اثربخش است.

جالب است بدانيد در گزارشي که وزارت بهداشت استراليا منتشر کرده روش هاي طب سنتي و مکمل ازجمله طب سوزني و گياهان دارويي شانس موفقيت در باروري را به طرز قابل توجهي افزايش داده است.

اختلالات نازايي علل متفاوتي دارد ازجمله کاهش تعداد يا پايين بودن کيفيت اسپرم، اختلال تخمک گذاري، نارسايي تخمدان، پايين بودن کيفيت تخمک ها، مشکلات رحمي و لانه گزيني، اختلالات قاعدگي و يائسگي زودرس.

از ديگر علل نازايي مي توان به اختلالات جنسي، مشکلات تغذيه اي، چاقي، افسردگي و مشکلات روانپزشکي اشاره کرد.

استفاده از درمان هاي مکمل و طب سنتي بايد از سوي متخصصان اين رشته و با توجه به تمامي شرايط پزشکي فرد انجام شود.

داروهاي گياهي و گياهان دارويي اگر صحيح و به جا مصرف نشود نه تنها اثربخش نيست که مي تواند عوارضي را نيز در پي داشته باشد.

توصيه هايي که در اين ستون مي خوانيد، توصيه هاي کلي است که براي به کار بردن آنها بايد با يک پزشک متخصص مشورت کنيد.

درمان چاقي، افزايش تحرک و ورزش روزانه، تغذيه سالم، استراحت کافي و کاهش استرس اولين قدم براي داشتن يک باروري سالم است.

ازجمله روش هاي طب مکمل که تاثير آن در درمان انواع اختلالات جنسي و نازايي ثابت شده است طب سوزني است که با مکانيسم هاي مختلفي ازجمله تحريک ترشح هورمون، بهبود جريان خون بيضه ها، تخمدان ها و رحم مي تواند به اين امر کمک کند.

امروزه در بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا طب سوزني در کنار ديگر روش هاي شناخته شده مانند IVF استفاده مي شود که شانس موفق را افزايش و هزينه درمان را کاهش مي دهد.

گزارش هاي زيادي وجود دارد که مصرف کنجد سياه و فرآوري نشده مي تواند به درمان نازايي در خانم ها، بويژه کساني که مشکلات قاعدگي و رحمي دارند، کمک کند. سويا، شبدر قرمز، نخود فرنگي و نخود از ديگر گياهاني است که به دليل دارا بودن استروژن گياهي مي تواند در کمک به اختلالات هورموني زنانه ازجمله مشکلات باروري موثر باشد.
گل بنفشه، مريم گلي و ريشه گل نيلوفر از ديگر گياهان مفيد در کمک به مشکلات نازايي در خانم هاست.

جينسينگ گياه بسيار مفيدي است که امروزه در بسياري از نقاط دنيا براي کمک به اختلالات جنسي آقايان مانند مشکلات نعوظ و انزال زودرس و ناباروري، بويژه اختلالات کمي و کيفي اسپرم تجويز مي شود. در زنان نيز اين گياه تاثيرات مفيدي در جلوگيري از يائسگي زودرس و در تنظيم قاعدگي و تخمک گذاري دارد.

گياه پنج انگشت نيز مي تواند با کمک به افزايش هورمون هاي زنانه در درمان اختلالات تخمک گذاري و قاعدگي اثربخش باشد.

   آریا