192763_723
واریس ثانویه ناشی از نارسایی سیاهرگ‌های عمقی است که منجر به گشادی سیاهرگ‌های سطحی می‌شود.بیماران باید پاهای خود را به صورت مکرر و بالاتر از سطح قلب برای چند دقیقه در روز نگه دارند تا به مرور زمان این مشکل کاهش یابد.
یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های پیشگیری از واریس عنوان کرد.
دکتر شریف نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: بیماری واریس ناشی از اتساع سیاهرگ‌های سطحی است که به دلیل نقص در عملکرد یا ساختار دریچه‌های سیاهرگ‌های عمقی حاصل می‌شود.
وی ادامه داد: واریس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عروقی انسان است که حدود 10 تا 20 درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشاد شده و پرپیچ و خم در اندام تحتانی دیده می‌شوند.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، واریس را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی کرد و افزود: واریس اولیه از نقص در سیستم سیاهرگی سطحی شروع می‌شود و شیوع آن در خانم‌ها دو برابر آقایان است که تقریباً نیمی از این بیماران به دلیل سابقه فامیلی گرفتار آن می‌شوند.
این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت را یکی از اصلی‌ترین راه‌های پیشگیری و درمان واریس عنوان کرد و افزود: با توجه به این که یکی از دلایل اصلی واریس ایستادن طولانی مدت است این روش اجتنابی راه حل موثری برای درمان خواهد بود.
وی ادامه داد: جوراب‌های واریس با فشار 30 تا 40 متر جیوه برای درمان این بیماری مناسب هستند و بیماران باید صبح‌ها، قبل از ترک رختخواب حتما آن را بپوشند.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جراحی را یکی دیگر از راه‌های از بین بردن واریس به خصوص برای موارد شدید علامت‌دار دانست و اظهار کرد: ترومبوزهای تکرار شونده یا ایجاد کننده زخم و از نظر زیبایی از مواردی هستند که با اعمال جراحی قابل درمان است.
منبع-سلامانه