Detergent

 

شوینده ها و همچنین خوشبو کننده ها موادی هستند که ما روزانه از آن ها استفاده می کنیم. حال می خواهیم اطلاعاتی در رابطه با تاثییرات این مواد بر پوست به شما بگوییم. برای شستشوی دستشویی و حمام و جرم گیری آنها راهی بهتر از ریختن جرم گیر یا مواد شوینده سراغ دارید؟

 

وقتی کف اتاق ها کدر شده اند آیا راهی وجود دارد تا آنها را بدون استفاده از مواد شوینده تمییز کنیم؟ قطعا پاسخ شما به این سوالات استفاده از مواد شوینده است. اما در نظر داشته باشید هر چه قدرت پاک کنندگی این مواد بالاتر می رود. خطرات آنها هم افزوده می شود. مواد آمونیاکی موجود در این مواد شوینده و بخارات ناشی از آنها تاثیرات بسیار نامطلوبی دارند. چنانکه پزشکان توصیه می کنند افرادی که به طور مدام با مواد شیمیای سر و کار دارند هر شش ماه محل کار خود را تغییر دهند.

مواد شوینده با وجود داشتن مواد کلرهگزین، آمونیاک و بخارات سمی جرء مواد خطرناک دسته بندی می شوند که متاسفانه خانم ها به راحتی از آنها استفاه می کنند وحتی برخی از خانمها ترجیح می دهند بدون استفاده از دستکش این مواد خطرناک را مورد استفاده قرار دهند.

در این میان کف شوها، پاک کننده های غیر اسیدی، پودرهای شوینده دستی و ماشین و اسپری ها نیز دیده می شوند. تاثیرات این مواد بر دریچه میترال قلب، دستگاه های تنفسی و پوست کاملا اثبات شده است. و در مواردی حتی آلرژی نسبت به این مواد موجب مرگ افراد هم شده است. اگر ناچار به استفاده از این مواد هستید بدانید که باید با نهایت احتیاط عمل کنید و اصلا در استفاده از انها سهل انگاری نکنید.بخارات متصاعد شده از این مواد از راه دهان و بینی و منافذ پوستی ووارد بدن می شوند و علاوه بر تاثیر بر سیستم تنفسی بر قلب و کبد نیز تاثیر می گذارد و اغلب به مرور زمان باعث کدر شدن پوست می شوند. و این کدر شدن به مرور زمان کاملا قابل مشاهده است.

خشکی بیش از حد پوست دست و صورت و ایجاد ترک های عمیق و نیمه عمیق روی دستها و صورت و لبها را هم میتوان از تاثیرات این مواد سمی هستند. در برخی موارد حاد حتی لکهایی روی پوست صورت و دست ایجاد می شوند که گاها قابل درمان نیستند.

 

1. برای پرهیز از این موارد سعی کنید حتی الامکان کمتر از مواد شوینده استفاده کنید و بیشتر از مواد شوینده خانگی استفاده کنید.

2. هنگام استفاده از این مواد حتما یک پنجره یا در روی به هوای آزاد را باز بگذارید و حتما از ماسک برای دهان و بینی تان استفاده کنید.

3. بعد از استفاده از مواد شیمیای حتما شیر بنوشید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.