011713PapSmear-638x425

بدن انسان برای درست کار کردن خود  احتیاج به میزان مشخصی از مواد غذایی دارد.تجربه  اثبات کرده است  که اگر شما این مقدار مواد غذایی را به بدن خود وارد نکنید به احتمال قوی برای  تامین احتیاج های  خود هوس استفاده از مواد غذایی خاصی‌ را پیدا خواهید کرد که برای شما مضر خواهد بود
تغذیه فقط این نیست که شما مقداری کالری مصرف کنید تا احساس گرسنگی شما برطرف شود.غذا‌های با کیفیت پایین نظیر مواد غذایی فرآوری شده سرشار از مواد شیمیایی هستند و ارزش غذایی آنها بسیار پایین می‌باشد.این غذا‌ها ممکن است شما را سیر کنند اما باعث برطرف شدن نیاز‌های اصلی‌ بدن نخواهند شد.

بدن همانند یک ماشین بسیار فوق‌العاده می‌باشد که برای تعمیر و عدم تجزیه نیاز به یک سری ابزار خاص دارد.با مصرف طیف گسترده ای‌ از مواد غذایی سالم و طبیعی شما سوخت کافی‌ و مورد نیاز بدن را به آن خواهید رساند.
یکی‌ از پیشگامان در زمینه تحقیق روی مواد غذایی کم حجم و با ارزش غذایی بالا دکتر ژوئل فرمن می‌باشد.بنیان اصلی‌ آموزش‌های این دکتر بر این پایه استوار است که افراد در صورت مصرف مواد غذایی کم حجم و با ارزش غذایی بالا راحت تر میتوانند یک رژیم کاهش وزن را ادامه دهند.برای مثال یک سیب را در مقابل مقداری چیپس با همان اندازه کالری در نظر میگیریم.با مصرف سیب شما پتاسیم، فیبر، ویتامین سی‌ و صد‌ها فیتوکمیکل با ارزش دیگر را دریافت خواهید کرد.همانطور که می‌بینید شما با مصرف یک سیب که حجم کمی‌ نیز دارد میتوانید بسیاری از نیاز‌های بدن خود را پوشش دهید.

calories-weight-loss-opt
غذا‌های با کیفیت و کاهش وزن
* افزایش تمایل به مصرف مواد غذایی ناسالم مستقیما به کاهش ویتامین‌ها و مواد معدنی مربوط میشود.با مصرف مواد غذایی با ارزش غذایی بالا این تمایلات را از بین ببرید.
* گرچه نیاز نمی‌باشد که به طور کامل از مصرف غذا‌های با ارزش غذایی کم اجتناب کنید ولی‌ سعی‌ کنید که ۸۰-۹۰% مواد غذایی مصرفی شما از منابع سالم و با ارزش غذایی بالا باشد.این افزایش بهبود در رژیم باعث پایداری حفظ وزن شما در طولانی‌ مدت میشود.
* آشپزی را یاد بگیرید.نیازی نمی‌باشد که مثلا سینه مرغ و کلم بروکلی را داخل آب بیاندازید و بدون هیچ طعم و مزه ای‌ آن را مصرف کنید.استفاده صحیح از ادویه‌ها و یادگیری تکنیک‌های آشپزی به طور بسیار زیادی میتواند کیفیت غذا‌های شما را افزایش دهد.در واقع اگر غذا‌های سالم و مرغوب شما دارای مزه خوبی‌ باشند شما در آینده با اشتیاق بیشتری آنها را به طور مستمر مصرف خواهید کرد.

breakfast_600x450

۳) تغذیه افراطی
تغذیه افراطی به مصرف بیش از حد مواد غذایی چه سالم و چه غیر سالم میگویند تا حدی که شما حتی فراتر از مرز سیری نیز پیش می‌روید.علت این اتفاق میتواند عادات بد غذایی یا عدم توان کافی‌ در کنترل خود می‌باشد.همه ما در تعطیلات،مهمانی‌ها و در رستوران معمولا بیش از حد تغذیه می‌کنیم.در حقیقت باید بگوئیم که بیشتر ما بیش از آنچه که به آن اعتراف می‌کنیم تغذیه می‌کنیم.تا حالا چند دفعه برای شما بیش آمده است که با وجود اینکه احساس سیری کامل می‌کنید ولی‌ با خود میگویید که بگذار برگردم و یک لقمه دیگر نیز بخورم؟چند دفعه در هفته چنین اتفاقی‌ برای شما می‌افتد؟بسیاری از ماها این اتفاق برایشان در وعده‌های شب اتفاق می‌افتد.
اگر به درستی‌ این تمایلات افراطی خود در تغذیه را ارزیابی کنید خواهید دید که بخش عمده ای‌ از افزایش وزن شما در ۵-۱۰ سال اخیر مربوط به همین پر خوری‌ها میشود.برای مثال در نظر میگیریم که شما ۵ روز در هفته ۳۰۰ کالری بیشتر از مقدار مورد نیاز مصرف کنید.در این صورت شما در طول یک هفته ۱۵۰۰ کالری اضافی مصرف خواهید کرد.در طول یک سال این میزان کالری به ۷۸۰۰۰ کالری اضافه می‌رسد.از طرفی‌ دیگر هر پوند چربی‌ دارای ۳۵۰۰ کالری می‌باشد.پس نتیجه میگیریم که شما با کمی‌ افزایش بیش از حد تغذیه در طول سال تا ۲۰ پوند وزن اضافه به دست خواهید آورد.
مبارزه با پر خوری بسیار آسان می‌باشد.تصور کنید که شما اگر کمی‌ از وعده شام خود یا بعضی‌ از میان وعده‌های خود یا خوردن چیپس و ابنبات و… را کمی‌ کاهش دهید میتوانید در دراز مدت یک تغییر بسیار بزرگ ایجاد کنید.خوردن مواد غذایی مورد علاقه هیچ اشکالی‌ ندارد ولی‌ باید مراقب باشید که این افزایش دریافت کالری به طور مستمر و طولانی‌ نباشد.
اگر دلایل پرخوری شما مربوط به استرس و عادات بد غذایی می‌باشد باید کمی‌ جدی تر وارد عمل شوید.برای شروع دور کردن تمام مواد غذایی ناسالم و مضر از خانه خود نقطه شروع خوبی‌ می‌باشد.سایت ادکوان.یکی‌ دیگر از قانون‌های طلایی در این مورد رعایت قانون “در هر وعده فقط یک بشقاب” می‌باشد.یعنی‌ اینکه در هر وعده شما هنگامی که مواد غذایی داخل بشقاب خود را مصرف کردید دیگر تغذیه نکنید.
در این حالت به سرعت از میز غذاخوری فاصله بگیرید و استراحت کنید و خود را ملزم کنید که حداقل برای یک ساعت چیزی مصرف نکنید.اگر هنوز احساس گرسنگی می‌کنید میتوانید یک میان وعده که حجم کم ولی‌ ارزش غذایی بالایی دارد را مصرف کنید.در این حالت نیز حداقل یک ساعت قبل از مصرف دوباره مواد غذایی صبر کنید.
وقت‌هایی که هوس خوردن چیز‌های شیرین یا شور می‌کنید از مواد غذایی سالم نظیر بادام بو داده، سیب، پرتغال و توت فرنگی‌ استفاده کنید.گزینه دیگر که وقت‌های که هوس پرخوری دارید میتوانید انجام دهید ورزش کردن است.میتوانید تردمیل خود را روشن کنید و کمی‌ تمرینات هوازی انجام دهید.

Potato Chips And Dip

تغذیه افراطی و کاهش وزن
* در هر وعده خود را مقید به مصرف فقط یک بشقاب از مواد غذایی کنید.قبل از خوردن یک وعده دیگر حداقل یک ساعت صبر کنید.
* به جای اینکه سعی‌ کنید که همه چیز کامل و بی‌ نقص باشد فقط سعی‌ کنید که شرایط را بهتر از قبل کنید.اگر که بتوانید به طور تدریجی‌ میزان پرخوری خود در هر هفته را کاهش دهید احتمال حفظ وزن و حتی کاهش وزن بسیار بیشتر میشود.

stress1_600x450

۴) استرس و افسردگی
گرچه استرس و افسردگی نقشی‌ بسیار مهم در پرخوری ایفا میکنند اما اهمیت آنها باعث شد تا ما در یک قسمت جدا آنها را مورد بررسی قرار دهیم.در دنیای حیوانات عواملی که باعث ایجاد استرس در آنها میشود بسیار محدود می‌باشد.یکی‌ از این عوامل استرس زا گرسنگی می‌باشد.هنگامی که ما دچار استرس می‌شویم بدن ما طی‌ یک واکنش بیو کمیکال در حالت “بقا” قرار می‌گیرد.
در این حالت بدن میزان متابولیسم را کاهش میدهد و بدن تمام سعی‌ خود را در حفظ سوخت بدن انجام میدهد.در این حالت همچنین بدن تمایل زیادی به مصرف مواد غذایی پیدا می‌کند که این حالت نیز یک واکنش تدافعی دیگر در پاسخ به استرس می‌باشد.
در دنیای مدرن امروزی تقریبا غیر ممکن است که بتوانیم از شر استرس خلاص شویم.همه ما در طول روز بسیار بسیار مشغول هستیم و از طرفی‌ دیگر با وجود منابع اطلاعاتی‌ نظیر فیس‌بوک و… دیگر وقت آزادی برای ما نمی‌ماند.با ترکیب این میزان از مشغول بودن افراد و راحتی‌ تهیه مواد غذایی غیر سالم نتیجه آن چیزی جز معضل اضافه وزن و چاقی نخواهد بود.

منبع : edcoan.ir