yoga

بعضی از اشخاص از یوگا برای آرامش اعصاب و آرامش استفاده می کنند ولی حقیقت این است که یوگا علاوه بر تاثیری که در راحتی روح ما دارد، یک فعالیت ورزشی و  بدنی هم محسوب می شود. تفاوتی نمی کند که چقدر در زمینه  ورزش اطلاع داشته باشید. یوگا برای هر شخصی، چه اشخاص مبتدی و چه اشخاص حرفه ای،

مفید و قابل انجام است. اما این سؤال در ذهن خیلی از افراد وجود دارد که آیا یوگا یک ورزش هوازی به حساب می آید؟ و آیا می توان از یوگا به جای ورزش با تردمیل و الپتیکال استفاده کرد؟

ورزش هوازی به فعالیتی گفته می شود که نیاز بدن به اکسیژن و ضربان قلب رو تا حد خاصی افزایش می دهد (معمولاً ۶۰٪ تا ۷۰٪ حداکثر ضربان قلب یک فرد). از جمله ورزش های هوازی می توان به دو، دوچرخه سواری و شنا اشاره کرد. ورزش های هوازی، قلب و ریه ها رو تقویت می کنند. علاوه بر این، نسبت به بسیاری از ورزش های دیگر، انرژی بیشتری می سوزانند و برای کاهش وزن مناسب هستند.

بعضی از حرکات یوگا رو نمی توان یک ورزش واقعی به حساب آورد. اما برخی دیگر از حرکات یوگا که با سرعت و شدت بیشتری انجام می شوند، حرکت ورزشی محسوب می شوند. در بعضی از حرکات، گروهی از عضلات بزرگ بدن (مثل پاها) درگیر می شوند و در برخی دیگر از حرکات، این اتفاق نمی افتد. اگر حرکات رو به مدت طولانی تر از چند ثانیه حفظ کنیم، دیگر ورزش کاردیو به حساب نمی آیند.

برای توضیح بهتر این مطلب یک مثال می زنیم. پیاده روی یک ورزش فوق العاده ارزشمند است. اما پیاده روی تفریحی و معمولی که جزئی از زندگی روزمره ماست، گرچه عضلات بزرگ بدن رو به کار می گیرد اما با توجه به اینکه سرعت حرکت ما معمولی است، ضربان قلب رو به قدر کافی افزایش نمی دهد و در نتیجه یک ورزش کاردیوی واقعی تلقی نمی شود. تنها در صورتی که پیاده روی به قدری سریع باشد که ضربان قلب رو برای مدتی بالا نگه دارد، ورزش کاردیو خواهد بود.

یک مطالعه نشان می دهد که گرچه یوگا باعث پیشرفت قدرت، استقامت، تعادل و انعطاف پذیری بدن می شود اما اونطور که انتظار داریم انرژی نمی سوزاند. مثلا، ۵۰ دقیقه یوگای Hatha فقط به اندازه پیاده روی آرام انرژی می سوزاند. هر قدر که ورزش سخت تر باشد، ضربان قلب افزایش بیشتری پیدا می کند و انرژی بیشتری هم مصرف می کند.

بعضی از افراد از یوگای داغ برای عرق ریختن استفاده می کنند. اما باید توجه داشته باشیم که عرق کردن، مکانیسم بدن برای خنک کردن بدن است و ربطی به سخت بودن ورزش ندارد. بعضی از افراد هم به طور طبیعی بیشتر از سایرین عرق می کنند. بنابراین، گرچه یوگای داغ سخت تر از یوگای معمولی است اما این سختی به معنی سخت تر بودن حرکات یوگا نیست بلکه به دلیل گرمای محیط است و نه به دلیل اینکه حرکات چالش برانگیز بوده اند و در حد و اندازه ورزش هوازی هستند. افزایش ضربان قلب ناشی از افزایش دما دارای همان اثرات مفید ناشی از افزایش ضربان قلب به دلیل حرکات ورزشی نیست.

اما این بدین معنی نیست که یوگا بی ارزش است زیرا ورزش، چیزی فراتر از سوزاندن انرژی می باشد. در ضمن بعضی از حرکات یوگا رو می توان ورزش هوازی به حساب آورد و بستگی به این دارد که چه یوگایی انجام می دهیم. به عنوان مثال، یوگای Hatha یا Kundalini بیشتر بر روی تنفس و حرکات ملایم تمرکز دارند اما حرکات دیگری هم هستند که سریعتر بوده و بدن رو به چالش بیشتری می کشند. برای اطمینان از اینکه آیا توانسته اید به هدف هوازی خود برسید یا نه این است که از دستگاه ها اندازه گیری ضربان قلب در حین ورزش، استفاده کنید. اگر ضربان قلب به مدت ده دقیقه پشت سر هم در محدوده کاردیو (حداقل ۶۰٪) باشد، در این صورت می توان گفت که حرکات یوگایی که انجام داده اید، مشابه ورزش هوازی بوده اند. بیشتر حرکات معمولی یوگا، چنین نتیجه ای رو برای ما به دنبال نخواهند داشت اما در حرکات پیشرفته یوگا می توان به این هدف دست پیدا کرد.

این نکات رو به شما نگفتیم که شما رو نسبت به یوگا دلسرد کنیم و یا به شما بگوییم که یوگا بی فایده است. اصلاً چنین نیست. فقط خواستیم به شما یادآوری کنیم که یوگا رو با ورزش های هوازی مقایسه نکنید. این مطلب بدین معنی نیست که یوگا بی ارزش است. یوگا یک ورزش فوق العاده برای افزایش انعطاف پذیری، قدرت و تمرکز ذهن است و به بهبود تعادل و حرکات و ساختار بدن، کمک می کند. همچنین، استرس رو کاهش می دهد.

به خاطر داشته باشید که برای گرفتن بهترین نتیجه باید مجموعه متنوعی از ورزش ها رو انجام بدهیم. هیچ نوع ورزشی به تنهایی نمی تواند همه اهداف ورزشی ما رو پوشش بدهد. ما می توانیم از یوگا در کنار سایر ورزش ها کمک بگیریم.

منبع : yeka.ir