oldوقتی انسان جوان است فکر میکند همیشه پوستش همانطور باطراوت و جوان میماند وقتی پا به سن گذاشت در ان لحظه می بیند که چقدر پوستش چروک شده است و دلواپس می شود که تا دیر نشده برای پوستش کارهایی بکند که دوباره طراوت و جوانی را به پوست برگرداند همیشه فکر می کند پیری پوست مال پیرهاست در صورتیکه پیرها  هم روزی جوان بودند وقتی لکه های قهوه ای ر روی پوستش می بنید دست به کار می شود 

این داستان برای خیلی ها صدق می کنه. حقیقت اینه که پوست با گذر زمان تغییر می کنه. نازک تر میشه، چربی اش رو از دست میده، و دیگه اون حالت نرم و خوش آب و رنگ خودش رو از دست میده. استخوانها و رگ ها راحت تر دیده میشن. زخم ها و بریدگی ها و کبودی ها دیرتر خوب میشن. آفتاب گرفتن های زیاد باعث به وجود اومدن چروک، خشکی، لکه های پوستی و حتی سرطان میشه. اما کارهایی هست که میشه برای مراقبت از پوست انجام داد، تا هنوز حس خوبی نسبت به پوست و ظاهرتون داشته باشین.

پوست خشک و خارش:

خیلی از افراد مسن از داشتن پوست خشک، که معمولا روی  قسمت پایینی پاها و دست ها، و آرنج ها وجود داره، اذیت میشن. پوست خشک خشنه و حس بدی داره. عواملی مثل نخوردن مایعات کافی، زیر آفتاب بودن برای مدت طولانی، توی آب و هوای خشک بودن، سیگار کشیدن، استرس، و تعرق زیاد (که توی سن های بالای معمولا اتفاق میفته) باعث خشکی پوست میشن. استفاده ی زیاد از صابون، شوینده ها و بعضی عطرها، و گرفتن دوش آب داغ میتونه عوامل تشدید کننده ی این حالت باشه.

برای بهتر شدن پوست خشک، باید به طور روزانه از لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده ای که میتونن خشکی و خارش پوست رو درمان کنن استفاده کنید. از صابون های ملایم تر استفاده کنید و به جای آب داغ، با آب گرم دوش بگیرید.

کبودی ها:

افراد مسن ممکنه بیشتر از جوون ها کبودی بگیرن. و قطعا، خوب شدن اون کبودی ها هم از کبودی جوون ها بیشتر طول می کشه. مصرف بعضی دارو ها هم ممکنه باعث به وجود اومدن کبودی بشه. اگه کبودی روی پوستتون دیدین، و نمیدونستین از کجا اومده، مخصوصا روی نقاطی که زیر پوشش لباس هستن، حتما با دکترتون در میون بذارین.

چروک:

با گذر زمان، پوست شروع می کنه به چروک انداختن. عوامل محیطی، مثل نور UV خورشید، قابلیت کشسانی پوست رو ازش می گیره. نیروی جاذبه ی زمین باعث میشه که پوست بیفته و چروک پیدا کنه.

یه سری عادات هم وجود داره که میتونه باعث به وجود اومدن چروک بشه. بعضیهاشون رو راحت تر میشه تغییر داد. مثلا شاید نتونید به راحتی حالات چهره تون رو تغییر بدین، ولی قطعا میتونید سیگار کشیدن رو کنار بگذارید.

ادعاهای زیادی درباره ی از بین بردن چین و چروک وجود داره که همشون به نتیجه نمیرسن و حتی میتونن خطرناک باشن. چند تا از بهترین و رایج ترین پیشنهاد ها اینا هستن:

از ضد آفتاب استفاده کنید، سیگار نکشید، خواب کافی و راحت داشته باشید، به پشت بخوابید، اگه چشمتون ضعیفه عینک طبی بگیرید، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و پوستتون رو بیش از حد نشویید.

لک و پوست اضافی:

لکه های قهوه ای معمولا روی صورت، دست، پشت، و پاهای افراد مسن دیده میشن که کمی بزرگتر از خال هستن و به خاطر سالهای زیاد زیر آفتاب بودن به وجود میان. این لکه ها هیچ خطری ندارن، ولی اگه وجودشون ناراحتتون میکنه، میتونید به دکتر پوستتون بگید که اونها رو براتون از بین ببیرن.

پوست اضافی هم بین افراد مسن – مخصوصا خانم ها – رایجه. معمولا بیشتر از همه پشت پلک، گردن، جاهایی که بدن تا میشه، مثل زیر بغل، سینه، و کشاله ران پیدا میشن.

در رابطه با پوست و دردسرهاش، همیشه پیشگیری بهتر از درمانه. به پوستتون اهمیت بدین و فکر نکنید همیشه همینطور شاداب و سرحال میمونه. یادتون نره: کمتر زیر آفتاب باشید. از ضد آفتاب استفاده کنید، لباس های مناسب بپوشید و ترجیحا خیلی کم آفتاب بگیرید.

منبع-رنگی رنگی