Sparkling-water-photo

 

 

شاید برای شما جای سوال باشد که آیا نوشیدن آب های گازدار خوب است یا بد؟ چند وقتی است که آب های گازدار بدون طعم و طعم دار راه خودشان را در بازار مواد غذایی پیدا کرده اند و طرفداران خودشان را هم دارند.

 

آب گازدار همان آب معمولی است که مقداری گاز کربینیک به آن اضافه شده است. و البته اگر قرار باشد طعم دار هم باشد کمی چاشنی های خوراکی هم به آن افزوده میشود. البته پزشکان متخصصین بر این عقیده اند که افرادی که دچار ناراحتی های معده نظیر رفلاکس، زخم معده و یا سوزش سر دل هستند بهتر است از این نوع آبها استفاده نکنند زیرا گاز کربنیک موجود در این آبها موجب بیشتر شدن ناراحتی معده می شود.

اما این آبها در مقایسه با انواع نوشابه های گازدار و آب میوه های قندی به مراتب بهتر هستند و افرادی که مشکلات گوارشی ندارند بهتر است این نوع آبها را جایگزین انواع نوشابه ها و آب میوه های قندی کنند.

مورد دیگر در مورد این گونه آبها این است که به دلیل گاز دار بودن به شدت تمایل فرد برای نوشیدن مواد قندی را سر کوب می کنند. در نتیجه در رژیم های لاغری مشکلی ایجاد نمی کنند. ولی به دلیل داشتن مواد اسیدی موجب آسیب به مینای دندان می شوند به علاوه اینکه مانند دیگر نوشیدنی های گازدار موجب آسیب به استخوانها می شوند.

در برخی کافی شاپ ها با اضافه کردن کمی شربت شیرین توت فرنگی، پرتغال ، هلو یا هر میوه دیگر و افزودن آب گاز دار به ان نوشیدنی گاز دار درست می کنند که البته این گونه نوشیدین دیگر آن اب گاز دار قبلی که در مورد آن صحیت کردیم نخواهد بود و دیگر نوشیدنی شیرین به ان اضافه شده و مانند یک نوشابه قندی شده است بنابراین اگر قصد خوردن آب گاز دار بدون مواد قندی را دارید حتما از اب گاز دار بدون اضافه کردن شربت شیرین استفاده کنید.

و در آخر به یاد داشته باشید مصرف بیش از حد این نوع نوشیدنی هم در دراز مدت موجب آسیب به استخوانها و دندانهایتان می شودو پوکی استخوان هم از عوارض استفاده بیش از حد از نوشابه های گاز دار است. چون باعث می شوند کلسیم در بدنتان جذب نشود.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.