marriage counselingnaac

ازدواج چه نیازهایی از ما برآورده می کند و هر فرد چه انتظاراتی از تشکیل یک زندگی مشترک دارد.

یکی ازاهداف ازدواج تامین نیازهای اساسی زنان و مردان است و اگر افراد متاهل در زندگی مشترکشان برای تامین نیازهای همسرشان تلاش کنند در بهبود صمیمیت در رابطه زناشوییشان پیشرفت چشمگیری ایجاد خواهد شد.

اما قبل از این که به این جا برسید، چه طور باید بفهمید نیازهای زندگی چیست و مهم تر از همه شدت این نیازها در طرف مقابل چقدر است؟

نیازهای مشترک در ازدواج

نیاز جنسی شاید به عنوان اصلی ترین نیاز ازدواج شناخته شود اما واقعیت این است که به جز این نیاز مهم، نیازهای دیگری هم هستند که ما به خاطر آنها ازدواج می کنیم. نیاز به داشتن خانواده، نیاز به حمایت، نیاز به تولید مثل و ادامه نسل، نیاز به تایید شدن و دوست داشته شدن و نیاز به استقلال از خانواده پدری و ساختن خانواده خود. حتی در ادامه حس های پدرانه و مادرانه ای که سراغ ما می آیند، ما را وادار می کنند تا از تنها راه شرعی و قانونی آن استفاده کرده و این حس شیرین را تجربه کنیم.تمام این حس ها برای زن و مرد مشترک است. اما نیازهای اساسی تری هم وجود دارند که ما به خاطر آنها زندگی و تلاش می کنیم. در واقع اگر عمل ازدواج کردن برای پاسخگویی به نیازهایی که در بالا گفتیم صورت می گیرد، کل زندگی و حرکت هایی که می کنیم هم به خاطر یک سری نیاز دیگر انجام می شوند. نیازهایی که به عنوان نیازهای پایه ای شناخته شده و کم و زیاد بودن شدت آنها باعث می شود که شما در زندگی مشترکتان سازگارانه تر و با احساس خوشبختی بیشتری با هم زندگی کنید.

نیازهای اولیه زندگی

معمولاً همه انسان‌ها در طول زندگی برای پاسخ به ۵ نیاز اولیه خود، تلاش می‌کنند؛ این نیاز‌ها عبارت است از:

1. نیاز بقا

2. نیاز عشق و محبت

3. نیاز قدرت

4. نیاز آزادی

5. نیاز به تفریح

نیاز جنسی شاید به عنوان اصلی ترین نیاز ازدواج شناخته شود اما واقعیت این است که به جز این نیاز مهم، نیازهای دیگری هم هستند که ما به خاطر آنها ازدواج می کنیم

نیاز بقا، نیاز به تامین مسائل اقتصادی، توجه به بهداشت و سلامت جسمانی و مانند این ها است.

نیاز آزادی، نیاز به انجام کارهای مورد علاقه است. پاسخ به این نیاز در زندگی مشترک بدین گونه است که همسر خود را مدام تحت کنترل شدید و افراطی قرار ندهید.

نیاز به قدرت، تمایل به تسلط بر امور مختلف زندگی، پیشرفت و مدیریت زندگی است. ما برای حفظ مسیر زندگیمان می‌جنگیم و دیگران را به علت مخالفت با خودمان تنبیه می‌کنیم؛ بنابراین اگر در زندگی مشترک مورد احترام قرار بگیریم نیاز به قدرتمان بهتر پاسخ داده می‌شود.نیاز به عشق، محبت و همچنین تفریح نیازهایی است که سهل‌تر از دیگر نیاز‌ها در ازدواج تامین می‌شود. این نیاز‌ها را می‌توان با راه‌های مختلف برآورده ساخت و نباید در پاسخ به این نیاز همسر، بی‌توجه بود.

خوشبختی با تناسب در اولویت ها

۵ نیازی که به آن‌ها اشاره شد به میزان‌های متفاوتی در افراد مختلف وجود دارد. آگاهی از میزان هر کدام از این نیاز‌ها در همسرتان، به شما در تامین و پاسخ به آن‌ها کمک می‌کند. سعی کنید در عین این که مکمل او هستید همجهت با او قدم بردارید. یعنی همسری را انتخاب کنید که نیازهای شما نیازهای او هم باشد و اولویت هایتان یکسان باشند.

اگر همسرتان نیاز به قدرت بالایی دارد، شما هم باید فردی جاه طلب باشید و در فعالیت های اجتماعی تان خواستار پیشرفت و قدرت باشید. اما در زندگی مشترک باید سعی کنید در این نیاز توازن ایجاد کنید تا سنگ روی سنگ بند شود. یعنی با میل قدرت خود، در زندگی پیش نروید بلکه سعی کنید مکمل همدیگر باشید و نسبت به یکدیگر متواضعانه رفتار کنید.

تبیان