jpeg

  با ترکیبات سرطان زای قلیان آشنا شوید و به افرادی که آن را مصرف می کنند اطلاع رسانی کنید چون با این کار زندگی خود و اطرافیانشان را به مخاطره می اندازند.

رسول قاسمی  اظهار کرد: حجم دودی که از طریق قلیان وارد بدن می‌شود 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف کنندگان قلیان به طور متوسط در هربار مصرف حدود 50 تا 200 پک می‌زنند که هر پک حاوی نیم‌لیتر دود بیماری‌زا است.

قاسمی افزود: ورود دودهای آلوده به ریه‌ها بسته به چگونگی پک زدن به قلیان و عمق دم در حرکت دادن آب قلیان اثر متفاوتی دارد.

وی ادامه داد: از آنجایی که مواد سمی حاصل از سوختن زغال نیز به این دود اضافه می‌شود، بیماری‌زایی دود ناشی از کشیدن قلیان به مراتب خطرناک‌تر از کشیدن سیگار می‌شود.

قاسمی تاکید کرد: هر پک قلیان 40 برابر هر پک سیگار ریه و مجاری تنفسی را آزرده و آلوده می‌کند.

این پزشک متخصص یادآور شد: البته این دلیلی برای کشیدن سیگار نیست؛ چرا که دود سیگار نیز حدود 4000 ترکیب شیمیایی دارد که 50 مورد آن به شدت سمی و کشنده است.

وی تصریح کرد:همه این 50 ماده سمی در قلیان نیز وجود دارد و هنگام کشیدن قلیان با ترکیبات سرطان‌زای ناشی از سوختن زغال مخلوط شده و سلامت فرد را به شدت به خطر می‌اندازد.

قاسمی گفت: برخی فکر می‌کنند کشیدن قلیان ضرر و خطرات کمتری نسبت به سیگاری بودن دارد در حالی که این تصور کاملا غلط است و قلیانی‌ها بیشتر از کسانی که سیگار می‌کشند سلامتشان در خطر است.

ایسنا