chicken5_600x450

التهاب مزمن  در بیماریهایی مثل  سکته  مغزی، سرطان، اضافه وزن، آلزایمر، امراض قلبی، آرتروز(التهاب مفاصل)، افسردگی و دیابت است. براساس تحقیقی که در مجله ی Menمنتشر شده است تمام انواع التهاب بطور کامل قابل پیشگیری نیستند، با افزایش سن، سیستم  ایمنی بدن ما ضعیف شده و احتمال ایجاد التهاب مزمن افزایش می یابد. همانطور که شما نمی توانید افزایش شمع های روی کیک تولدتان را متوقف کنید نمی توانید از بروز التهاب با افزایش سن جلوگیری نمایید اما اقداماتی برای کاهش شدت التهاب های مزمن وجود دارد که یکی از  آنها  تصحیح رژیم  غذایی است. شما می توانید غذاهای سالم را جایگزین غذاهای ناسالمی مانند گوشتهای فرآوری شده (سوسیس کالباس) نمایید.

پرفسور Zashinازمرکز پزشکی جنوب غرب در دانشگاه تگزاس می گوید: غذاهای ناسالم  موجب فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی شده و منجر به ایجاد درد مفصل، خستگی و تخریب عروق خونی می شود. نویسنده ی این مقاله  دکتر Josephمتخصص تغذیه ، قدرتمندترین غذاهای ضد التهاب را بشرح زیر معرفی می کند:

fish-1

ماهی سالمون: ماهی های چرب  نظیر ماهی آزاد یا سالمون مملو از  دو اسید  چرب امگا-3 بنام  EPAوDHA  هستند این دو اسید چرب قدرتمند می توانند به کاهش التهاب و پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان ، بیماری قلبی، آسم و بیماریهای خود ایمنی کمک کنند. انواع ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی (mackerel)،ساردین و ماهی تن  نیز همین خصوصیت را دارند شما می توانید مکمل های روغن ماهی را برای افزایش مقدار این  دو اسید چرب در بدنتان استفاده  کنید.

چغندر: مصرف چغندر دارای  فوایدی است که از جمله می توان به کاهش فشارخون، افزایش نیروی حیاتی و استقامتی بدنی و کاهش التهاب  اشاره کرد. چغندر حاوی  ماده ای مغذی بنام  betaineاست تحقیقات بروی این ماده  نشان می دهد در کاهش  خطر التهاب  نقش دارد. شما می توانید آب چغندر را به عنوان یک ماده ی مغذی خوب استفاده کنید افرادیکه به دیابت مبتلا هستند باید در خوردن این ماده  احتیاط  کنند تا کنترل  قند خونشان دچار  اختلال نشود.

vegtable

سبزیجات برگ پهن سبز:این نوع  از سبزیجات نیروگاه  مواد ضد التهاب  و سرشار از ویتامین  kهستند این نوع  ازسبزیجات مانند کلم  حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می باشند (مانند آنچه در ماهی ها یافت می شود). به گفته دکتر Josephخوردن تنها یک فنجان کلم ده درصد از امگا 3 مورد نیاز روزانه ی بدن شما را تأمین می کند. اسفناج و برگ چغندر نیز از جمله ی  این سبزیجات برگ پهن سبز تیره هستند  که خوردن آنها را به شما  توصیه می کنیم .

توفو:غذاهای تهیه شده  از سویا مانند  توفو (TOFU)مملو از  ایزوفلاونها و امگا-3 هستند که به کاهش  میزان التهاب در بدن  کمک می کنند از جمله این غذاها می توان به توفوی  ارگانیک،  تمپه، سویای سبز (Edameme)و misoاشاره کرد.

 tomato_store

گوجه فرنگی: گوجه فرنگی  مملو از لیکوپن است  این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است  که علیه  التهاب  عمل می کند. دکتر Josephمی گوید: پختن این میوه ی  قرمز رنگ موجب می شود خواص ضد التهابی  آن تقویت شود زیرا حرارت سبب می شود لیکوپن بیشتری از آن خارج گردد. بهتر است گوجه فرنگی  و سبزیجات رنگارنگی که مقادیر کمی نشاسته  دارند نظیر فلفل، کدو و سبزیجات را  در رژیم غذایی روزانه ی خود  بگنجانید.

بلوبری یا قره قاط:رنگ آبی روشن این میوه به دلیل وجود یک ماده ی آنتی اکسیدان قوی بنام آنتوسیانین است که یک ضد التهاب قوی می باشد. مطالعات نشان  داده است مصرف زیاد بلوبری نه تنها باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود بلکه  موجب افزایش سیتوکین های ضد التهابی و افزایش تعداد سلولهای کشنده ی طبیعی در بدن می گردد.غذاهایی مانند  تمشک و توت فرنگی و انواع توت های منجمد حاوی این نوع  آنتی اکسیدان هستند و انجماد سبب کاهش ظرفیت  آنتی اکسیدانی  آنها نمی شود بنابراین در فصهای دیگر از انواع منجمد آن استفاده کنید.

 بادام: بادام مانند ماهی سرشار از مواد ضد التهابی امگا 3 است. دکتر Joseph می گوید: آجیل (مغزهای مغذی) همچنین حاوی مقادیر زیادی  ویتامین E  هستند که موجب روانی مفاصل و حفاظت از بدن  در برابر سیتوکین های پیش التهابی می شود.

 almonds

آلبالو:این میوه حاوی  مقادیر بسیار زیادی  آنتی اکسیدان است مطالعات  نشان می دهد  این نوع  از آنتی  اکسیدانها  تا حد زیادی با التهاب  مقابله  می کنند. در یک  پژوهش مشخص گردید دونده های استقامت  که از آب آلبالو در روز مسابقه استفاده  می کنند دچار التهاب کمتری شده و ریکاوری آنها نسبت به کسانیکه  از آب البالو مصرف نکردند سریع تر صورت می گیرد.

سیر:سیر غالباً به دلیل خواص  دارویی آن معروف است و خاصیت  ضد التهابی نیز به  فواید  دیگر  این ماده ی غذایی افزوده می شود. تحقیقات نشان داده است سیر از گسترش مواد التهابی که سیتوکین  نام دارند، جلوگیری می کند. حرارت  دادن به سیر تأثیرات ضد التهابی  آنرا افزایش می دهد. پیاز نیز چنین خواصی را دارا می باشد.

 Garlic Cloves

روغن زیتون فرابکر: این نوع  روغن حاوی مقادیر زیادی پلی فنل و چربیهای غیراشباع مونو است  که برای سلامت قلب  مفیدند و سبب کاهش التهاب می شوند. بر اساس  مقاله ای  که در مجله ی Arthritis Todayمنتشر شد این نوع روغن دارای تأثیرات ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین است. روغن آووکادو نیز دارای چنین  فوایدی است و نقطه ی دود آن بالاتر از روغن زیتون است و برای پخت و پز در دمای بالا مناسب تر می باشد.

oliveoil

منبع : diabetestma.org