Unhappy-older-couple

 علتهای اصلی ناتوانی جنسی در مردان چیست و چه عواملی در ایجاد آن تاثیرگذارند .

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

براي کمک به جلوگيري از بيماريهاي قابل پيشگيري که سبب ناتواني جنسي مي شود درک آنچه ممکن است سبب بيماري شود مهم است.

ناتواني جنسي در مردان يا اختلال نعوظ ( erectile dysfunction ) يک وضعيتي است که مردان اميدوارند هرگز گرفتار آن نشوند توانايي انسان براي به دست آوردن و حفظ نعوظ که اغلب با نيرومندي و مردانگي برابري دارد. عدم توانايي در انجام اين کار مي تواند اعتماد به نفس مردان را تا حد زيادي تحت تاثير قرار دهد.

براي کمک به جلوگيري از بيماريهاي قابل پيشگيري که سبب ناتواني جنسي مي شود درک آنچه ممکن است سبب بيماري شود مهم است.

با توجه به نظر موسسه ملي ديابت، دستگاه گوارش و بيماري هاي کليه (NIDDK) نزديک به 30 ميليون مرد آمريکايي داراي اختلال نعوظ هستند و شيوع اختلال نعوظ با سن افزايش مي يابد. اختلال نعوظ تنها چهار درصد از مردان را در 50 سالگي ولي نزديک به 17 درصد از مردان را در سن 60 سالگي تحت تاثير قرار مي دهد. علاوه بر اين، تقريباً نيمي از مردان بالاي سن 75 از اختلال نعوظ رنج مي برند.

چگونه يک مرد نعوظ پيدا مي کند؟

نعوظ در نتيجه افزايش جريان خون به آلت تناسلي مرد، رخ مي دهد. جريان خون که معمولا توسط هر دو افکار جنسي و يا تماس مستقيم تحريک مي شود. هنگامي که يک مرد از نظر جنسي هيجان زده مي شود عضلات در آلت تناسلي او شل مي شود. اين آرامش سبب افزايش جريان خون از طريق سرخرگ آلت تناسلي مي شود اين خون cavernosa corpora داخل آلت تناسلي مرد را پر مي کند. و در نتيجه آلت تناسلي مرد سفت و سخت مي شود. لذا اختلال نعوظ مي تواند به دليل مشکلات در هر مرحله از فرآيند رخ دهد. به عنوان مثال، عروق آلت تناسلي ممکن است آسيب ديده و اجازه عبور خون را ندهد.

علل بالقوه اختلال نعوظ عبارت از ( بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت، آسيب ناشي از سرطان يا جراحي، صدمات، فشار، اضطراب، مشکلات رابطه، استفاده از مواد دارويي، مصرف الکل، استعمال دخانيات ) مي باشد اين عوامل مي تواند به تنهايي يا در ترکيب عمل نمايند.

علل مشکلات جنسي در مردان

ناتواني جنسي از طريق علل متعدد ( جسمي و رواني ) بوجود مي آيد دانشگاه پزشکي مريلند (UMMC) گزارش مي دهد که حدود 85 درصد از موارد اختلال نعوذ جسمي است. دليل اين است که بسياري از شرايط پزشکي به علت همين مشکل است عدم توانايي رگ هاي خوني براي عبور خون از طريق آنها به طور معمول سبب اين مشکل است. تنها 15 درصد مربوط به علل صرفاً رواني مي باشد.

1. از قلب خود مراقبت کنيد

تعدادي از شرايط مربوط به قلب از علل شايع مشکلات جنسي در مرداناست که عبارتند از:

فشار خون بالا.کلسترول بالا.رگ هاي خوني مسدود ( آترواسکلروز ).

بيماري قلبي.

در واقع، با توجه به گزارش UMMC، مردان با اختلال نعوذ در معرض خطر بالاتري از حمله قلبي يا سکته مغزي هستند.

نزديک به نيمي از تمام مردان مبتلا به اختلال نعوذ نيز فشار خون بالا دارند.

ديابت، که آن هم با بيماري هاي قلبي عروقي در ارتباط است يکي ديگر از عوامل خطر ابتلا به ناتواني جنسي است.

2. مغز و هورمون هاي شما

چندين شرايط عصبي و وضعيت سيستم عصبي مرکزي مانند ( سکته مغزي، بيماري پارکينسون و مولتيپل اسکلروزيس ) به اختلال نعوذ مرتبط هستند. علل ديگر هورموني مانند مشکلات با غده هيپوفيز که منجر به سطوح بيش از حد بالاي هورمون پرولاکتين و سطوح پايين هورمون تستوسترون مي شود.

با اين حال، در حالي که کاهش تستوسترون اغلب براي ناتواني جنسي سرزنش مي شود UMMC گزارش مي دهد که سطح تستوسترون تنها براي حدود 5 درصد از موارد اختلال نعوذ به عهده دارند.

3. اثرات آسيب

برخي از انواع آسيب ها و ضربه هاي فيزيکي به ويژه آنهايي که منطقه لگن و يا طناب ستون فقرات را تحت تاثير قرار مي دهند ممکن است سبب آسيب هاي عصبي منجر به اختلال نعوظ شود. جراحي زير نيز مي تواند سبب کاهش يا از دست دادن عملکرد جنسي شود که عبارتند از:

جراحي ارتوپدي.

عمل جراحي فيستول.

عمل جراحي براي پروستات، روده بزرگ يا سرطان رکتوم.توجه:

وازکتومي با اختلال نعوذ مرتبط نيست.

4. دارو و اختلال عملکرد جنسي در مردان

يک ليست طولاني از داروها ممکن است روي عملکرد جنسي تاثير بگذارد و باعث ناتواني جنسي شود.

موسسه ملي بهداشت (NIH) بسياري از داروهاي با نسخه و بدون نسخه که مي تواند به اختلال عملکرد جنسي در برخي از مردان منجر شود.

شناسايي کرده است که عبارتند از:

داروهاي ضد افسردگي.آنتي هيستامين ها.

داروهاي فشار خون بالا.داروها براي بيماري پارکينسون.

با اين حال، اين داروها روي تمام مردان به يک شيوه تاثير نمي گذارند.

در حالي که برخي ممکن است نشانه هاي اختلال نعوذ را با استفاده از برخي از داروها تجربه کنند در حالي که براي برخي از افراد ديگر ممکن نيست.

6. همه علل بدني نيستند

سلامت روان و حالات رواني نيز مي تواند سبب اختلال نعوذ شود. افسردگي، اضطراب، استرس، مشکلات رابطه و ارتباط ضعيف همه ممکن است با احساسات جنسي تداخل و مي تواند باعث ايجاد يا بدتر شدن مشکلات نعوظ شود.

7. شاد و سالم بمانيد

اگر چه همه علل ناتواني جنسي به يک اندازه قابل پيشگيري نيستند شما مي توانيد با انتخاب هاي هوشمندانه، در شرايط تفاوت ايجاد نماييد ترک سيگار، کاهش وزن و ورزش اغلب اين تغييرات ساده در شيوه زندگي مي تواند به دور زدن مشکلات اساسي که ممکن است به اختلال نعوذ منجر شود کمک کند. اقدامات ديگر که ممکن است شامل بهبود ارتباطات در روابط خود شود درمان براي الکل يا مشکلات مواد دارويي است. با تمرين عادات سالم، شما مي توانيد شانس توسعه اختلال نعوذ را در خود کاهش دهيد.

انواع ديگر اختلال عملکرد جنسي مردان عبارتند از:

انزال زودرست

اخير يا عدم وجود انزال

عدم علاقه به جنس مخالف

چشم انداز براي اختلال نعوظ چيست؟

اختلال نعوذ يک بيماري قابل درمان است. تعدادي درمان براي اختلال نعوذ در دسترس وجود دارد. نوع درمان به طور کلي به علت اختلال نعوظ بستگي دارد.

طيف درمان براي تغييرات از مشاوره، تغييرات شيوه زندگي تا دارو و جراحي مي باشد. اگر شما از اختلال نعوظ رنج مي بريد مهم است که با دکتر خود مشورت کنيد. دکتر مي تواند با شناسايي علت تغييرات در شما مناسب ترين شکل درمان را در نظر بگيرد.

با اين حال، تمام درمان ها براي همه مردان بي خطر نيستند و شما نبايد خود سرانه مصرف کنيد علاوه بر اين، بسياري از درمان هاي موجود در اينترنت کلاهبرداري هستند و ممکن است به اختلال نعوظ شما کمک نکند و مي تواند به سلامت شما آسيب برساند.

آریا