brushing-before-bed

 درمورد اهمیت مسواک کردن دندان ها قبل از خواب چه میزان اطلاع دارید  و چه لزومی دارد که قبل از خوابیدن این کار انجام شود؟

دقيقا مشخص نيست پلاک‌ها چه زماني خطرناک مي‌شوند، اما با يک بار مسواک نزدن فرايند پوسيدگي دندان آغاز مي‌شود، به خصوص اگر اين فراموش کردن‌ها تکرار شود.

v پرسش: هر بار که مسواک زدن قبل از خواب را فراموش کنم،‌ چقدر براي دندان‌هايم بد است؟

v پاسخ: خيلي بد است. احتمالا مي‌دانيد که به توصيه انجمن دندان‌پزشکي آمريکا (ADA) بايد دندان‌ها را دو بار در روز مسواک زد. حتما اين را هم مي‌دانيد، مسواک زدن آسان‌ترين راه براي جلوگيري از بوي بد دهان است.

اما اهميت مسواک زدن چيزي فراتر از خوشبويي دهان است. هر بار که از مسواک زدن طفره مي‌رويد،‌ باعث رشد باکتري‌ها و و تشکيل پلاک‌هاي دنداني مي‌شويد که موجب پوسيدگي و بيماري‌هاي لثه مي‌شوند. اگر وسط روز زبان خود را به دندان‌هاي خود روي خط لثه بکشيد، وجود ماده‌اي چسبناک يا زبر را روي دندان‌ها حس خواهيد کرد. اين پلاک است.

خوشبختانه مسواک زدن باکتري‌ها را به هم مي‌ريزد و در نتيجه باکتري‌ها در محل باقي نمي‌مانند، زيرا اگر باقي بمانند، شروع به حمله به دندان‌ها مي‌کنند. به علاوه اگر پلاک مدت زمان زيادي در محل بماند، به جرم تبديل که ماده سفت و زرد رنگي است، مي‌شود و در نتيجه موجب التهاب و خونريزي لثه‌ها مي‌شود. اگر اين جرم مدت زيادي روي دندان‌ها بماند،‌ ممکن است دندان‌هاي خود را از دست دهيد.

دقيقا مشخص نيست پلاک‌ها چه زماني خطرناک مي‌شوند، اما با يک بار مسواک نزدن فرايند پوسيدگي دندان آغاز مي‌شود، به خصوص اگر اين فراموش کردن‌ها تکرار شود.

سرسري مسواک زدن هم به همان اندازه بد است. دو بار مسواک زدن در روز و ترجيحا با خميردندان فلورايدي و يک مسواک نرم در روز شوخي نيست. هربار مسواک زدن بايد حدود 2 دقيقه طول بکشد و همه سطوح دندان شسته شود، نه فقط دندان‌هاي جلويي که موقع خنديدن ديده مي‌شوند. همچنين ADA کشيدن روزانه نخ دندان و براي مراقبت‌هاي بيشتر رفتن مرتب پيش دندان‌پزشک را توصيه مي‌کند (مثلا جرم روي دندان را فقط دندان‌پزشک مي‌تواند تميز کند.)

مسواکي را انتخاب کنيد که برس آن لبه‌هاي يا نوک‌هاي تيز يا دندانه‌دار که به دهان آسيب مي‌زنند، نداشته باشد. دسته مسواک به‌وسيله سازنده تست شده باشد تا تحت شرايط استفاده معلوم دوام بياورد. موهاي برس مسواک با استفاده معمول نبايد بريزد. مسواک‌‌هاي برقي هم بايد مجوز ايمني مصرف را داشته باشند. اندازه و شکل برس مسواک بايد طوري باشد که به راحتي وارد دهان شما شود و امکان دسترس به همه مناطق را به شما بدهد.

مسواک‌تان را هر سه تا چهار ماه يکبار، و حتي زودتر اگر برس مسواک ريشه ريشه شده است، عوض کنيد.

v جر نزنيد: آدامس،‌ خوشبوکننده‌ها و شستشودهنده‌ها،‌ نمي‌توانند جايگزين مسواک زدن شوند. اين سه موجب حس تازگي در دندان مي‌شوند،‌ اما به‌گفته سوهاتا، مسواک زدن و کشيدن نخ دندان تنها راه‌هاي مؤثر در ازبين‌بردن پلاک‌هاي دندان هستند.

روزنامه سپید