lupuspictures10

 وقتی جوش های و دانه های ریز روی پوست کودکتان مشاهده کردید نگران نشوید ابتدا به دنال علت پیدایش این عارضه در نوزادتان و راههای پیشگیری از بروز آنان باشید.

بيشتر مادران با ديدن جوش هاي پوستي روي ران و پاهاي کودک دچار وحشت مي شوند؛ اما بروز اين جوش هاي پوستي به علت استفاده از پوشک، امري عادي است و معمولاً اختلال پوستي مهمي به حساب نمي آيد و با چند اقدام ساده خود به خود رفع مي شود. با اين حال در مواردي نيز درمان نشدن اين جوش ها مي تواند پيامدهاي جدي به همراه داشته باشد.

ازبايد دانست ايجاد اين مشکل نشانه عملکرد ضعيف مادر در نگهداري از نوزادش نيست بلکه چنانکه گفته شد امري عادي است. البته راه هايي براي کاهش بروز اين اختلال و درمان آن وجود دارد.

علت بروز دانه هاي پوستي در نوزادان چيست؟

در ۲ سال اول زندگي از هر ۳ نوزاد، يک نوزاد دچار اين مشکل مي شود اما کمتر از ۱۰ درصد اين موارد به پزشک گزارش مي شود وعلت بروز آن عبارت است از:

آزردگي پوست به علت قرار گرفتن در معرض مدفوع، البته اگر اين مدت کوتاه باشد، ناراحتي پوستي چشمگيري ايجاد نمي کند.

واکنش پوست به پوشک، دستمال هاي يک بار مصرف و گاهي نيز مواد شوينده که از آن استفاده مي شود، مي تواند مشکل ساز باشد.

اگزما که از قبل وجود داشته، به علل متعددي تشديد مي يابد.

عفونت هاي پوستي به علت باکتري يا قارچ.

اسهال و در نتيجه تماس طولاني مدت پوست نوزاد با آن

استفاده مادر يا نوزاد از آنتي بيوتيک، روي جمعيت طبيعي باکتري تأثير مي گذارد و باعث رشد بيش از حد قارچ مي شود.

پوسته پوسته شدن به علت استفاده از پوشک يا لباس

راه هاي پيشگيري

عوض کردن مکرر پوشک: اين امر يکي از موثرترين و مهم ترين راه هاي پيش گيري است. لازم است به طور مرتب پوشک نوزاد بررسي شود و با کوچک ترين رطوبت عوض شود تا باعث آزردگي پوست نشود.

استفاده از دستمال: تنها پاک کردن باسن نوزاد کافي نيست. بايد مواقعي با استفاده از دستمال هاي يک بار مصرف پاهاي کودک را نيز تميز کنيد.

محلولي که در اين دستمال ها وجود دارد اغلب ضدحساسيت ومواد معطراست. اين محلول کمک مي کند قسمت کثيف شده کاملاً تميز و سريعاً خشک شود تا رطوبت باقي نماند.

نوع پوشک را تغيير دهيد. هر کارخانه اي از ماده متفاوتي براي توليد پوشک استفاده مي کند. بنابراين در صورت مناسب نبودن پوشک، از مارک ديگري استفاده کنيد. توجه کنيد که شرايط هر کودک با ديگري متفاوت است. بنابراين از آنچه با پوست او سازگار است استفاده کنيد.

بگذاريد پايين تنه کودک کمي هوا بخورد. پوست کودک نياز به هوا خوردن دارد بنابراين، روزي چند ساعت بگذاريد هوا بخورد.

از محصولات پوستي خيلي معطر استفاده نکنيد؛ اين محصولات شامل لوسيون، دستمال هاي مرطوب، پوشک و… داراي عطرهاي قوي حاوي مواد شيميايي است که باعث تحريک پوست کودک مي شود.

استفاده مرتب از مرطوب کننده و محافظت از پوست؛ اگرچه يکي از عوامل عمده در بروز جوش هاي ريز پوستي، رطوبت ادرار،مدفوع يا حتي عرق است، اما براي مراقبت درست از پوست نياز است از مرطوب کننده استفاده شود. بنابراين از مرطوب کننده ضد حساسيت و بدون رايحه استفاده کنيد.

پس از حمام کردن يا شستن نوزاد، او را کاملاً خشک کنيد، سپس از مرطوب کننده استفاده کنيد. حتي بهترين پوشک ها نمي تواند به طور ۱۰۰درصد پوست نوزاد را خشک نگه دارد.
روزنامه خراسان،