sport

برخی از روزها، انسان بی حوصله می شود  و  رفتن به باشگاه، کار بسیار سختی بنظر می آید. با دانستن بعضی شیوه ها و نکات، می توانیم بدون درد سر ، نتیجه بهتری از ورزش های قدرتی بگیریم. در حقیقت، انچه که پس از اتمام ورزش و بیرون رفتن از باشگاه، انجام می دهیم،‌ تأثیر بسیاری بر نتیجه فعالیت ورزشی ما دارد و وقایع بعد از باشگاه می توانند میزان موفقیت ما رو رقم بزنند زیرا در همین زمان است که بدن شروع به بازسازی خود می کند. آیا برای ایجاد تحولات اساسی در تناسب اندام، عضلات، احساس و ورزش خود آماده اید؟ پس با ادامه مطلب با ما همراه شوید.

۱ –  به تغذیه بعد از ورزش اهمیت بدهید

به محض اینکه ورزش رو به پایان رساندید، از یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده استفاده کنید. سعی کنید که غذایی که بعد از ورزش می خورید، ترکیبی از پروتئین سریع الهضم و کربوهیدرات باشد. می توانید پودر پروتئین whey شکلاتی رو در شیر حل کرده و همراه با موز و آجیل یا همراه با سیب و پنیررنده شده، میل کنید.

۲ –  حتماً هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار بعد از ورزش، از غذا استفاده کنید

هر ۳ تا ۴ ساعت بعد از ورزش از خوراکی هایی استفاده کنید که تعادل مقدار پروتئین، چربی و کربوهیدرات در اونها رعایت شده باشد.

۳ –  در روزهایی که ورزش قدرتی انجام نمی دهید، فعال باشید

بعضی از افراد که یک روز در میان یا فقط یک روز در هفته به ورزش قدرتی می پردازند، در سایر روزهای هفته، بی تحرک یا کم تحرک هستند. این باعث می شود که نتیجه کمتری از ورزش بگیرند. فعال بودن باعث می شود که گردش خون در بدن با کیفیت بهتری صورت گرفته و مراحل ترمیم بافت ها بعد از ورزش، بهتر انجام شود. بنابراین، در روزهایی که ورزش قدرتی انجام نمی دهید، همچنان فعالیت بدنی خودتون رو با انجام پیاده روی سریع، دوچرخه سواری تفریحی یا حتی شنای تفریحی، حفظ کنید.

۴ –  استرس رو از خودتون دور کنید

وقتی که دچار استرس می شویم، هورمون کورتیزول در بدن ما ترشح می شود. این هورمون، فیبرهای عضلانی رو می شکند و باعث تحلیل رفتن عضلات و کم اثر شدن ورزش قدرتی ما می شود. حال که با زحمت و تلاش توانسته اید عضلات خودتون رو تقویت کنید، نباید به استرس اجازه بدهید که زحمات شما رو نقش بر آب کند. از مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق، خواندن کتاب، هنر و موسیقی کمک بگیرید تا استرس رو به حداقل برسانید.

۵ –  کیفیت خواب خودتون رو بالا ببرید

شب ها تا دیر وقت بیدار نمانید. به موقع بخوابید و اتاق رو هم تاریک و نسبتاً‌ خنک نگه دارید.

منبع : yeka.ir