wrinkle

پوست  انشان شامل دو لایه اپیدرم ( لایه بیرونی ) و درم ( زیر اپیدرم ) است. چین و چروک در لایه درم بوجود می آید. درم  متشکل از کلاژن و  چند پروتئین های دیگر درست شده است. با پیر شدن، بدن ما کلاژن کمتری می سازد. کلاژن همان چیزی است که سبب می شود پوست ما حالت ارتجاعی و صاف داشته باشد. به دلیل ساخت کلاژن کمتر پوست چین و چروک می شود. فاکتوری زیادی به این فرایند کمک می کند.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

که برخی از آنها عبارت از آسیب خورشید، استعمال دخانیات، کم شدن آب بدن، تغذیه نامناسب، حالات چهره ( خنده، دیدن با چشم نیم باز و غیره)، آلودگی و سموم، پیری طبیعی و خواب روی کنار صورت ( گونه خود را روی بالش تحت فشار قرار دادن ) می باشند. در این مقاله 11 راه برای کاهش چین و چروک صورت بیان می شود.

1.  ماهی های روغنی بخورید

ماهی های روغنی، مانند ( ماهی تن، ماهی آزاد و ماهی خال مخالی ) می تواند شما را سالم نگه دارید و پوست شما را جوان سازد. آنها حاوی زنجیره بلند اسیدهای چرب امگا 3، که برای سلامت طولانی مدت خوب است.
کارشناسان می گویند: که اسیدهای چرب امگا 3 برای تغذیه، چاق و چله و جوان نگه داشتن پوست مفید است.

sleep

2. به پشت بخوابید

خوابیدن به پهلو سبب چین و چروک روی گونه و چانه شما می شود خوابیدن روی صورت می تواند سبب خطوط گود شدن در پیشانی شود. این خطوطی که در اثر خواب ایجاد می شود به زودی می تواند دائمی شود. لذا خوابیدن به پشت برای پوست شما بهتر است.

3. صورت خود را از نور خورشید محافظت کنید

اشعه ماوراء بنفش( UVB )  سبب سوزاندن بالاترین لایه پوست می شود آفتاب سوختگی سبب آسیب سلولی شده که می تواند به تغییرات سرطانی منجر شود بنابر برای حفاظت در برابر اشعه مطمئن شوید که شما از ضد آفتاب مناسب استفاده می کنید.
استفاده از ضد آفتابها با یک عامل SPF بالا نباید سبب ماندن شما در آفتاب در مدت طولانی شود زیرا شما بیشتر در معرض اشعه UVA هستید اشعه UVA عامل  سوختگی نیست اما به عمق پوست نفوذ می کند و مسئول آسیب سلولی می باشد که به پیری و سرطان پوست کمک می کنند.

smoking

4. سیگار نکشید

سیگار کشیدن به طور مستقیم هر سال باعث بیش از 100000 مرگ و میر در انگلستان می شود همچنین سبب تعدادی از مشکلات سلامتی است اما همچنین می تواند پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد. سیگار کشیدن می تواند سبب آسیب به کلاژن شود این سبب سفت شدن پوست می شود.

5. دیدن با چشم نیم باز را متوقف نمایید

در آفتاب عینک آفتابی بزنید این از پوست شکننده زیر چشم محافظت می کند و همچنین از دیدن با چشم نیم باز در آفتاب جلوگیری می کند. همچنین اگر شما نیاز به عینک دارید مطمئن شوید که دور چشم شما را بپوشاند.

6. استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کننده ها کلید سالم نگه داشتن پوست شما هستند بنابراین پوست خود را به خوبی هیدراته کنید زیرا پوست خشک می تواند به خطوط ریز در حال توسعه منجر شود پوست خود را با مرطوب کننده هیدراته نگه دارید.

7. از آنتی اکسیدان ها بخورید، بنوشید و بپوشید

هنگامی که اشعه UV توسط پوست شما جذب می شود آنها رادیکال های آزاد که مولکول های فرار هستند را ایجاد کنید. افرادی که رادیکال های آزاد بر روی DNA آنها چفت شود باعث جهش عامل چین و چروک می شود. آنتی اکسیدان ها به بدن شما در دفاع در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند.
با خوردن غذاها و آشامیدنی که حاوی آنتی اکسیدان ها هستند مانند ( انار، Acai، زغال اخته و چای سبز ) و با استفاده از کرم و یا مرطوب کننده ها که حاوی آنتی اکسیدان ها هستند با چین و چروک مبارزه کنید.
اسفناج، کلم پیچ، گردو، کنگرفرنگی، قره قاط، لوبیا ( قرمز، کلیوی، پینتو )، آلو، کیوی و بسیاری از سبزیجات، میوه ها دارای آنتی اکسیدان هستند.

8. از ویتامین C بر روی پوست صورت استفاده نمایید

مطالعات نشان داده اند که ویتامین C میتواند سبب افزایش تولید کلاژن شود و از آسیب در اثر اشعه ماوراء بنفش   A و B جلوگیری می کند و سبب رفع مشکلات التهابی پوست می شود.

9. تغذیه نادرست سبب پیدایش چین و چروک صورت می شود.

کاهش وزن ناگهانی با رژیم های نادرست غذایی علاوه بر ریزش مو سبب چین و چروک و افتادگی پوست صورت نیز می شود. داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات تازه و متنوع سبب داشتن پوستی شاداب و جوان می شود.

10. از رتینوئید استفاده کنید

رتینوئیدها پوست شما را به ساختن کلاژن بیشتر تحریک می کند که با چین و چروک صورت مبارزه می کند.

11. ورزش کنید

ورزش می تواند به شما برای کاهش چین و چروک کمک کند ورزش از تولید کلاژن پشتیبانی و همچنین سبب افزایش اکسیژن و مواد مغذی به پوست می شود ورزش سبب تقویت تون عضلات پوست و آن از چین و چروک حفظ می کند.