1

 

اگر فرد مظطرب و نگرانی هستید و به دنبال شیوه ای برای کاهش اضطراب هستید نوعی ورزش را به شما معرفی میکنیم که ،با استرس بطور کامل مبارزه میکند. با انجام این ورزش ذره ای استرس به بدنتان وارد نمی شود تا سلامتی شمارا مختل کند

اگر به دنبال راهی برای کاهش استرس و اضطراب و افزایش انعطاف پذیری و تعادل می گردید، تای چی به شما کمک می کند. تای چی در اصل برای دفاع شخصی بوده، ولی امروزه به عنوان ورزش جهت افزایش سلامتی هم انجام می شود. اغلب به آن مدیتیشن حرکتی می گویند، زیرا از طریق حرکات آرام و پیوسته، آرامش می آورد.

تای چی چیست؟

تای چی (Tai chi) یک سنت باستانی چینی است که امروز به عنوان ورزش انجام می شود و شامل یک سری حرکات آرام و متمرکز همراه با تنفس عمیق می شود. به آن تای چی چوان هم گفته می شود. این ورزش رقابتی نیست و بیشتر سیستمی از حرکتی کششی آرام با سرعت دلخواه فرد است. هر حرکتی بدون وقفه به حرکتی دیگر ختم می شود تا بدن تان دائماً در حال حرکت باشد.

تای چی سبک های مختلفی دارد. هر سبکی تأکید خاصی بر اصول و متدهای مختلف تای چی دارد. در هر سبک هم تفاوت هایی وجود دارد. بعضی از آنها به حفظ سلامت تأکید دارند، و بعضی دیگر بر جنبه هنرهای رزمی تای چی تأکید دارند.

چه کسانی می توانند تای چی انجام دهند؟

تای چی تأثیر کمی دارد و کمترین استرس را بر عضلات و مفاصل وارد می کند و باعث می شود که برای تمام سنین و تمام سطوح فیتنس مناسب باشد. در واقع بخاطر اینکه اثر اندکی دارد برای مسن تر ها مناسب است.

حتماً از تای چی خوشتان می آید، زیرا خرجی ندارد و نیاز به تجهیزات خاصی هم ندارد. می توانید آن را در منزل یا در محوطه باز، به تنهایی یا گروهی انجام دهید.
با آنکه تای چی در کل خطری ندارد، ولی بانوان باردار یا کسانی که مشکل مفاصل، درد کمر، شکستگی، پوکی استخوان شدید یا فتق دارند باید قبل از امتحان کردن تای چی با پزشک مشورت کنند. پیشنهاد می شود بعضی حرکات را اصلاً انجام ندهند.

 

2

چرا تای چی؟

وقتی تای چی را به درستی و بطور منظم انجام دهید، می تواند بخش مثبتی از یک رویکرد کلی در بهبود شرایط سلامتی تان باشد. مزایای تای چی عبارتند از:

•    کاهش استرس و اضطراب
•    افزایش ظرفیت هوازی
•    افزایش انرژی و بنیه
•    افزایش انعطاف پذیری، تعادل و چابکی
•    افزایش قدرت عضله

شواهد نشان می دهند که تای چی به موارد زیر هم کمک می کند:

•    افزایش کیفیت خواب
•    بهبود سیستم ایمنی
•    کاهش سطح کلسترول و فشار خون
•    بهبود درد مفاصل
•    بهبود علائم نارسایی قلبی
•    بهبود سلامتی کلی افراد مسن تر
•    کاهش ریسک زمین خوردن در مسن تر ها

چطور تای چی را آغاز کنیم؟

می توان ویدئوهای آن را بخرید یا کتاب های مربوط به آن را بخوانید و از مربی تای چی کمک بگیرید و مزایا و تکنیک های درست آن را از او یاد بگیرید.
کلاس های تای چی هم تقریباً همه جا برگزار می شود. مربی به شما یاد می دهد چطور بعضی از حرکات خاص را انجام دهید و چطور تنفس خود را تنظیم کنید. همچنین خطرات بعضی از حرکات را به شما می گوید، به خصوص اگر مصدومیت، مشکلات مزمن یا عدم تعادل یا هماهنگی دارید. با آنکه تای چی را می توان به تنهایی انجام داد، ولی بهتر است در کلاس های گروهی شرکت کنید.

چطور مزایای تای چی را حفظ کنیم؟

ما اغلب در کلاس های ورزشی شرکت می کنیم، ولی بعد از مدتی آن را رها می کنیم. مهم آن است که حتی بعد از تمام شدن کلاس، آن مهارت را در بلندمدت ادامه دهید تا تبدیل به مهارت همیشگی شما شود. تای چی نیز همینطور است. باید آن را به شکل روتین، همه وقت و همه جا انجام دهید. حتی اگر فقط چند دقیقه فرصت کردید، آن را انجام دهید. حتی می توانید در شرایط پراسترس، مانند ترافیک یا جلسات کاری پرتنش، بدون انجام حرکات آن، فقط مفاهیم آرامش بخش ذهنی-بدنی آن را انجام دهید.