sperm-quality

چه عواملی در ایجاد اختلالات جنسی در مردان ایرانی تاثیرگذار است و موجب ناباروری و عدم بچه دارشدن آنان می شود؛ در این زمینه پای صحبت های متخصصین در این زمینه نشسته ایم.

 دبیر علمی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی با بیان این‌که واریکوسل، شایع‌ترین علت ناباروری مردان است، گفت: این عارضه ممکن است به تحلیل بیضه هم منجر شود.

دکتر علیرضا قدیان اظهار کرد: واریکوسل بزرگ شدن وریدهای اسکروتوم(کیسه بیضه) است که ۱۰ درصد مردان بالغ و ۴۰ درصد مردان نابارور به آن مبتلا هستند.

وی با بیان اینکه واريکوسل شايعترين علت توليد کم اسپرم و کاهش کيفيت آن است، ادامه داد: سن شروع بيماری معمولاً در زمان بلوغ و يا بلافاصله پس از بلوغ است.

این متخصص و جراح کلیه و مجاری ادرار افزود: خوشبختانه اغلب واريکوسل‌ها به آساني تشخيص داده مي‌شوند و اگر علامت‌دار شده باشند، مي‌توان آنها را با جراحي ترميم کرد.

دبیر علمی نخستین کنگره بین‌المللی نفرولوژی و اورولوژی گفت: واريکوسل، اغلب علامتي ايجاد نمي‌کند و بندرت واريکوسل می‌تواند درد ايجاد ‌کند که ممکن است در طول روز به علت فعاليت‌هاي جسمي بدتر شود و به طور شاخص با خوابيدن به پشت تخفيف مي‌يابد. در طول زمان ممکن است واريکوسل‌ها بزرگ تر و چشمگيرتر شوند.

قدیان افزود: بيمار ممکن است با شکايت بزرگی يا عدم تقارن بيضه‌هاو يا پس از ازدواج، با ناباروری مراجعه کند. اما شايعترين فرم آن، بدون علامت، و بطور اتفاقی، حين معاينه، متوجه آن می‌شوند.

وی در خصوص ناباروری با علت واریکوسل گفت: مشخص نیست واريکوسل چگونه باعث ناباروري مي‌شود. اما برخي کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد مي‌کنند، و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک مي‌کنند. واريکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث افزایش بیش از حد درجه حرارت بيضه‌ها شود و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

عضو هیئت علم دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) یادآور شد: این بیماران باید  پس از جراحی حتماً در رژیم‌های غذایی از سبزی‌ها  و میوه به مقادیر کافی استفاده کنند. علاوه بر آن روغن مایع، روغن زیتون و آب میوه نیز باید به فراوانی مصرف شود و از غذاهای آماده، چربیهای حیوانی، روغن‌های جامد و مارگارین ، قندو شکر ، الکل و کافئین پرهیز  کنند.

نخستین کنگره بین المللی نفرولوژی و اورولوژی ۲۰ تا ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۴ در سالن همایش‌ها رازی تهران با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی برگزار می‌شود. برای نخستین بار، پرستاران هم می‌توانند در مباحث مشابهی سطح دانش خود را ارتقاء دهند.

مهر: