Toothbrush

 

 

شاید شما هم عادت روزانه مسواک زدن را همیشه باید به یاد داشته باشید اما افراد زیادی هستند که این کار رو درست انجام نمی دهند.

دندانپزشکان می گویند روزانه تعداد زیادی از افراد به خاطر مشکلات زیادی که ناشی از درست مسواک نزدن است به آنها مراجعه می کنند.

 

-یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد مرتکب می شوند این است که از مسواک خوب و درستی استفاده نمی کنند. شرکت های زیادی وجود دارند که انواع مسواک (نرم، سفت و متوسط) را تولید می کنند. با وجود چنین تنوعی زیاد هم دور از ذهن نیست که فرد مسواک اشتباهی را انتخاب کند. درست است که مسواک های سفت دندان ها را تمیز تر کرده و بیشتر ذرات باقی مانده غذا را از بین می برد اما اگر در طول زمان به طور مداوم استفاده شود لثه ها را از بین برده و حتی مینای دندان را فرسوده می کند. بهتر است که از مسواک نرم استفاده کنید، چنین مسواکی در از بین بردن ذرات غذا می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

-هر چند وقت یک بار مسواکتان را عوض می کنید؟ اگر جوابتان هر شش ماه یکبار است، پس دردسر دندانپزشکی را به جان خریده اید. ترجیحا هر هشت تا ده هفته یکبار باید مسواکتان را عوض کنید. می توان از روی شکل مسواک متوجه شد که زمان تغییر آن فرا رسیده.

-دفعه بعدی که دندانهایتان را مسواک می زنید به روشتان توجه کنید. آیا در خطی مستقیم از جلو به عقب اینکار را انجام می دهید؟ باید بگوییم که این روش اشتباه است. روش درست و موثر مسواک زدن این است که از حرکات دایره وار کمک بگیرید. مسواک زدن با روش خطی در طول زمان مینای دندان را از بین می برد و باعث حساسیت بیش از حد دندان به غذاهای شیرین یا سرد می شود. پس با حرکات دایره وار برای حداقل یک دقیقه و نیم مسواک بزنید تا موثر باشد.

-تبلیغات زیادی برای خمیردندان های سفید کننده وجود دارد و همه ی آنها وسوه انگیز هستند، اما نباید بیش از حد از آنها استفاده کنید. به کیفیت خمیردندانی که خریداری می کنید خوب توجه کنید. نیازی نیست که روی همه مسواک را پر از خمیر دندان کنید، یک مقدار کم کافی و موثر خواهد بود.

-مسواک زدن روی زبان را هم فراموش نکنید. این منطقه اغلب نادیده گرفته می شود و به راحتی می تواند به پوسیدگی ، بوی بد دهان و مشکلات دیگر منجر شود.

-نخ دندان جنبه دیگری از مسواک زدن است. سعی کنید حداقل سه بار در هفته از نخ دندان استفاده کنید، و اگر دوست دارید از دهانشویه کمک بگیرید، حتما از نوعی استفاده کنید که محتوی الکل ندارد.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.