Hoarseness

آیا می دانستید خوابیدن در طول روز موجب افزایش شدت گرفتگی صدایتان می شود و خوابیدن اوضاع شما را وخیم تر خواهد کرد؟

 یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه خواب روز گرفتگی صدا را تشدید می‌کند توصیه‌هایی برای رفع گرفتگی صدا عنوان کرد.

سید جواد علوی درباره تدابیر رفع گرفتگی صدا اظهار داشت: در رفع گرفتگی صدا افراد باید از مصرف گوشت گاو و گوساله, غذاهای تند, غلیظ, بسیار شور, بسیار ترش, چرب,و سرخ کرده پرهیز کنند.

وی گفت: مصرف نوشیدنی‌های گازدار و مواد غذایی که مولد بخار و گاز در بدن می‌کنند مانند شاهی, گردو, پنیر کهنه, سیر و پیاز خام, میوه‌های تر مانند هندوانه, آب یخ, قهوه, کاکائو و غذاهای آماده, بیات و مانده و غذاهای کارخانه‌ای برای انواع گرفتگی صدا مضر است.

خواب بیش از حد گرفتگی صدا را تشدید می‌کند

این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: باید از پر خوری پرهیز شود همچنین این افراد از خوابیدن بیش از حد بپرهیزند به خصوص خواب روز؛ همچنین بلافاصله بعد از خواب نیز نخوابند چرا که همه این موارد در شدت گرفتگی صدا موثر است.

علوی افزود: این افراد نباید به پشت بخوابند و بهتر است که پیشانی آنها روی بالش قرار گیرد. اگر گرفتگی صدا همراه با تب باشد به حمام نروند.

ضرورت عدم مصرف آب سرد هنگام گرفتگی صدا

وی عنوان کرد: باید سر را از معرض هوای سرد دور نگه داشت, همچنین از مصرف آب سرد پرهیز کنند و در وقت تشنگی آب گرم و عسل مصرف کنند چرا که از آسیب رساندن به اعضای تنفسی جلوگیری می‌کند و آنها را نرم می‌کند.

پیاده روی آرام به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند

این کارشناس طب سنتی بیان داشت: پیاده روی آرام و نرمش‌هایی که پایین تنه را درگیر می‌کند مفید است چرا که ماده بیماری‌زا را از سمت سر به اندام‌های پایینی می‌کشاند.

علوی خاطرنشان کرد: چرب کردن کف دست‌ها با روغن گاو و گرم نگه داشتن آنها جلوی حرارت در هنگام ابتدای بیماری مفید است.

تسنیم