acupuncture-back-copy

تعداد متخصصان طب سوزنی رسمی در کشورمان به اندازه انگشتان دست است ولی پزشکانی هم هستند که متخصص طب سوزنی نیستند ولی پذیرفته شده هستند و مدارکشان نیز مورد تایید است و افراد نیز می‌توانند با مراجعه به وبگاه‌های متعبر از جمله انجمن طب سوزنی از پزشکی که معتبر است و توانایی لازم را دارد استفاده کند تا به درمان کامل و بهتر برسند.

امیر هومن کاظمی درباره فواید و روش‌های درمانی صحیح طب سوزنی در کشور اظهار داشت: طب سوزنی به عنوان یکی از مهم ترین شاخه‌های طب مکمل به شمار می‌آید و در دنیا سال‌هاست که مورد پذیرش سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه‌های پیشرفته دنیا قرار گرفته است و سازمان بهداشت جهانی طب سوزنی را در درمان بیش از 30 بیماری مورد پذیرش قرار داده است.

وی ادامه داد: نکته‌ای که وجود دارد آن است که این طب به عنوان طب مکمل شناخته می‌شود و باید در کنار دیگر طب‌های مکمل برای درمان رایج بیمار مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است با تشخیص پزشک طب سوزنی جایگزین شود ولی انتظار معجزه نباید داشته باشیم حتی ممکن است بیمار شفا پیدا کند ولی ما انتظار معجزه نداریم و باید معقول و منطقی با این طب برخورد شود.

کاظمی در تشریح بهداشت وسایل و ابزار طب سوزنی عنوان کرد: سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی باید حتماً یک بار مصرف باشد، بیماران باید حتماً به پزشکی مراجعه کنند که از توانایی و مدرک تحصیلی آن آگاهی لازم را داشته باشند و صرف اینکه یک مدرک بین‌المللی از چین یا هر جای دیگری گرفته باشند به هیچ وجه صحیح نیست و باید این مدارک مورد بررسی قرار گیرد که آیا این مدارک مورد پذیرش وزارت بهداشت است یا خیر، و در نهایت پس از تایید این مدارک؛ اگر انشاءالله این موارد رعایت شود طب سوزنی روشی به حساب می‌آید که کاملاً بدون عارضه و موثر در کمک به درمان بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی باید حتماً یک بار مصرف باشد، بیماران باید حتماً به پزشکی مراجعه کنند که از توانایی و مدرک تحصیلی آن آگاهی لازم را داشته باشند و صرف اینکه یک مدرک بین‌المللی از چین یا هر جای دیگری گرفته باشند به هیچ وجه صحیح نیست و باید این مدارک مورد بررسی قرار گیرد

این متخصص طب سوزنی در پاسخ به این پرسش که آیا درمان‌های طب سوزنی تحت پوشش بیمه نیز هستند، بیان داشت: متاسفانه خیر، فقط برخی از بیمه‌های تکمیلی طب سوزنی را پوشش می‌دهند ولی امیدواریم با توجه به اینکه طب سوزنی می‌تواند در درمان‌ها بسیار کمک کند طب سوزنس نیز تحت پوشش کامل بیمه‌ها قرار گیرد. حداقل در مورد بیماران صعب‌العلاج این اتفاق رخ دهد چون برخی از بیماران مانند بیماران متبلا به پارکینسون، ام اس و خیلی از فلج‌ها از درمان طب سوزنی پاسخ مناسبی گرفته‌اند.

نماینده فدراسیون جهانی طب سوزنی در ایران در پاسخ به این پرسش که این باور که عنوان می‌شود که در یک جلسه با مراجعه به طب سوزنی بیمار تحت درمان کامل قرار گیرد، خاطر نشان کرد: خیر، هرگز اینطور نیست درمان با طب سوزنی در یک جلسه خلاصه نمی‌شود بلکه نیاز به تکرار جلسات مکرر دارد.

منبع-تبیان