iStock_000016731358XSmall
در این مطلب لیستی از بهترین و پرفایده ترین مواد خوراکی برای نوزادان آورده ایم این ها شامل انواع ویتامین های مورد نیاز برای رشد کودک هستند.

بیشتر نوزادان به صورت تکاملی آماده میشن تا اولین طعم غذاهای جامد رو بین سنین ۴ تا ۶ ماهگی تجربه کنن.
وقتی که با پزشک مشورت کرده و فهمیدین که کودکتون آماده است تا غذاهای جامد بخوره، میتونین این غذاهای سالم رو له یا پوره کرده و به کودکتون بدین. این فهرست خوشمزه سرشار از مواد مغذیه و آماده کردنشون هم خیلی ساده است.
غلات غنی شده
یکی از شایع ترین غذاهای جامد برای کودکان غلات غنی از آهن است، مثل غلات گندم، برنج یا جو. این غلات غنی مصرف آهن کودک رو افزایش داده و راحت تر هضم میشن. این غلات رو با شیر مادر یا با آب میتونین ترکیب کنین.
موز
موز منبع خوبی از کربوهیدارت هاست. این میوه انرژی رو افزایش داده و به خاطر اینکه حاوی فیبر است راحت هضم میشه. موز راحت حمل میشه و میتونین هر جایی که هستین اون رو بدون نیاز به آماده کردن به کودکتون بدین. موز حتما باید رسیده باشه و قبل از اینکه به کودکتون بدین باید له بشه.
تخم مرغ
تخم مرغ واقعا یه غذای فوق العاده برای کودک شماست. سفیده تخم مرغ منبع عالی پروتئینه و زرده هم سرشار از زینک و ویتامین های A ، D ، E و B12 است. زرده همچنین حاوی choline است که یه ماده مغذی ضروری برای بهبود سلامت مغز است.
برخی پزشکان توصیه میکنن که نباید به کودکان تا زمانی که یک ساله نشدن تخم مرغ داد، چون ممکنه باعث ایجاد واکنش آلرژیک بشه. اما متخصصان به تازگی میگن فقط در خانواده هایی که سابقه آلرژی دارن نباید به کودک تخم مرغ داد. پس بهتره قبل از اینکه به کودکتون تخم مرغ بدین با پزشک مشورت کنین.
نخود فرنگی
نخود فرنگی سرشار از ویتامین K است، این ویتامین همراه با کلسیم باعث قوی تر شدن استخوان ها میشه. نخود فرنگی همچنین یه منبع خوب از ویتامین های A و C و اسیدفولین و ویتامین های B است. نخود فرنگی محتوی فیبر رو در رژیم غذایی کودکتون افزایش میده.
هویج
هویج یکی از بهترین منابع غذایی بتاکاروتن است، این ماده در بدن کودک به ویتامین A تبدیل شده و رشد و سلامت بینایی کودک رو بهبود میده. هویج پخته شیرینه، پس کودک میتونه اون رو راحت و بدون رنج بخوره. حتما بذارین هویج ها کاملا بپزن.
سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین منبع عالی پتاسیم، ویتامین C و بتاکاروتن است. خیلی از کودکان سیب زمینی شیرین رو به سبزیجات دیگه ترجیح میدن چون شیرینه. سیب زمینی شیرین رو پخته و له کنین تا به پوره تبدیل شده و راحت تر خورده بشه.
عدس
عدس یه ماده غذایی قوی و سرشار از پروتئین و فیبره. میتونین عدس پخته رو با سبزیجات دیگه یا برنج مخلوط کرده و به کودکتون بدین.
تعامل نیوز