yasam
با دانستن برخی راه و روش های ساده و به کار گیری آن ها می توانید سالم تر و با کیفیت تر از قبل زندگی کنید و سطح زندگی تان را ارتقا بخشید.
براساس تحقیقات صورت گرفته زندگی سالم موجب بهبود کیفیت زندگی بدون درنظر گرفتن سن ،جنس و توانایی های جسمانی است . با انجام چند کار ساده سلامتی خود را تضمین کنید. از جمله این راهکار ها ، کنترل وزن است.
برنامه غذای مناسب و ورزش کردن به حفظ وزن مناسب کمک می کند. گفتنی است شما با انجا م کارهایی ساده می توانید از فواید ورزش بهره ببرید به عنوان مثال پیاده روی را جایگزین استفاده از اتومبیل کنید یا از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید.
مصرف صبحانه سالم به شما کمک می کند در طول روز کمتر گرسنه شوید و از غذاهای فست فود استفاده کمتری کنید. انجمن رژیم غذایی آمریکا توصیه می کند هر روز حداقل 5 وعده غذایی دارای  میوه وسبزی مصرف کنید این مواد کم کالری و دارای ماده مغذی فراوانند که به کنترل وزن کمک می کند.
از دیگر عوامل بهبود زندگی سالم بهبود خلق و خو است. فعالیت های جسمانی روی عملکرد ذهن تاثیر دارند. براساس مطالعات انجام شده فعالیت های جسمانی ، عملکرد مواد شیمیایی مغز که  موجب شادی و آرامش بیشتر می شود را تحریک می کند.
از دیگر مزایای فعالیت های جسمانی که در کوتاه مدت به وضوح مشاهده می شود کاهش استرس و توانایی بهتر در اندیشیدن است.
تنها رژیم غذایی و ورزش کردن به بهبود خلقو خو کمک نمی کند.بر طبق مطالعات منتشره عادت مثیت دیگری که منجر به این امر میشود ارتباطات اجتماعی است؛ که شامل فعالیت های داوطلبانه، حضور در باشگاهها ، رفتن به سینما و فعالیته هایی دیگر از این شکل می باشد که باعث فعال ماندن ذهن و متعادل شدن سطح سروتونین در مغز می شود.
عامل بعدی در داشتن زندگی سالم ، مبارزه با بیماری ها می باشد . عادات سلامتی می تواند در پیشگیری برخی بیماری ها کمک می کند؛ بیماری های مانند مشکلات قلبی، سکته و فشار خون بالا  که از طریق  تقویت (HDL) و کاهش تری گلیسیریدها صورت می گیرد.
فعالیت بدنی منظم و داشتن رژیم غذایی سالم به پیشگیری و کنترل طیف وسیعی از بیماری ها مانند مشکلات متابولیک، دیابت ، افسردگی ،انواعی از سرطان ها و آرتروز کمک می کند.
از دیگر موارد می توان به بهبود سطح انرژی اشاره کرد. ما همه افت انرژی ناشی  از خوردن غذاهای  قند بالا و چربی های اشباع را تجربه کرده ایم. زمانی که شما یک رژیم غذایی متعادل شامل  غلات، گوشت بدون چربی، محصولات لبنی کم چرب، و میوه ها و سبزیجات داشته باشید، بدن شما برای مدیریت سطح انرژی به این موادنیاز دارد.
گفتنی است ورزش منظم نیز قدرت عضلانی را بهبود می بخشد و باعث افزایش استقامت و افزایش سطح انرژی می شود.ورزش کردن  اکسیژن رسانی به بافت ها را تسهیل می کندبنابراین انرژی بیشتری برای فعالیت های روزانه به دست خواهد آمد. این امر به بهبود خواب ( خواب سریعتر و عمیق تر ) نیز کمک می کند.
راهکار پایانی در داشتن زندگی سالم ، کمک به افزایش طول عمر است. با داشتن فعالیت های جسمانی و ورزش کردن ، شما به افزایش طول عمر خود کمک می کنید .طبق مطالعت انجام شده روی 13000 نفر،حداقل 30 دقیقه پیاده روی در روز به طور قابل توجهی احتمال  مرگ زودرس را کاهش می دهد.
باشگاه خبرنگاران