17204

با برخی روشهای مفید می توانید از سردرد تنشی جلوگیری کنید و یا آن را کاهش دهید یکی از این روش ها ورزش سر و گردن و دیگری چرت روزانه است.

سردردهای تنشی (tension headaches) معمولا ناشی از شغل است و شدت آن به اندازه میگرن نیست؛ ولی استمرار آن بسیار آزاردهنده است. افرادی که به این معضل مبتلا هستند، فرصت لذت از زندگی را پیدا نمی کنند زیرا این درد همنشین اغلب اوقاتشان است.
سردردهای تنشی معمولا به دلیل انقباض عضلات ناحیه سر، گردن و شانه بوجود می آید. برخی از تحقیقات نشان می دهد که استرس و تنش نیز در بروز این عارضه نقش دارند.
مطالعان نشان می دهد که عضلات شانه و گردن مبتلایان به این عارضه، 26 درصد ضعیف تر از افرادی است که سردرد تنشی ندارند. معمولا ماهیچه های گردن و شانه افرادی که سردرد های تنشی دارند، ضعیف است و حالت سر آنان به جلو تمایل دارد.
سردردهای تنشی در افرادی که بیشترین ساعات روز را در مقابل کامپیوتر و لپ تاپ سپری می کنند، بیشتر دیده می شود.
تمرینات قدرتی و تقویت عضلات گردن و شانه، سبب رفع این عارضه می شود. در ادامه این گزارش آمده است که کم خوابی یکی از مهمترین دلایل خستگی بدن و بروز سردرد تنشی است. هفت تا هشت ساعت خواب در شب بین ساعات 10 شب تا 6 صبح از سوی پزشکان توصیه شده است. همچنین چرت 20 تا 30 دقیقه ای نیمروز نیز علاوه بر افزایش هوشیاری، باعث کاهش استرس و سردرد تنشی می شود.
مصرف غذای ناسالم نیز یکی دیگر از مهمترین دلایل سردرد های تنشی است. هنگامیکه ذخایر قند خون کاهش پیدا می کند، بدن برای ابتلا به این عارضه مستعد می شود. هیچ یک از وعده های غذایی را حذف نکنید و مطمئن شوید که رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، پرتئین بدون چربی، کربوهیدرات سالم و چربی های سالم است.
به یاد داشته باشید که رعایت اصول سلامتی بهترین راه برای مبارزه با دردهای تنشی است و داروهای مسکن یک راه حل موقتی است که هرگز توصیه نمی شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه Cephalalgia منتشر شده است.

ایرنا