bardari

 

در طول دوره بارداری از طرف خانواده و دوستان و … توصیه های زیادی می شنوید که باید از انجام چه کارهایی پرهیز کنید. بمباران شدن با این مقدار زیاد اطلاعات می تواند دلهره آور باشد، بخصوص برای کسی که اولین بار است مادر می شود.

 

در حالی که نباید به هر توصیه ای عمل کنید، برخی علائم هستند که هرگز نباید آنها را نادیده بگیرید و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کرده تا سلامتی خود و نوزادتان را حفظ کنید. وقتی متخصص زنان خودتان را انتخاب کردید، باید درباره اینکه مراقب چه علائمی باشید و نگران کدامیک نباشید از او سوال کنید.

-بیشتر نوزادان در سه ماهه دوم نسبتا فعال شده و به طور منظم لگد می زنند. اگر متوجه شدید روزهای متوالی نوزادتان هیچ حرکتی نمی کند، بهتر است پیش پزشک رفته و از خوب بودن همه چیز مطمئن شوید.

-اگر به طور مدام احساس درد در شکم دارید و فقط شدت آن فرق می کند، باید حتما با متخصصتان مشورت کنید. هر گونه خونریزی واژینال هم نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

-اگر در طول سه ماهه دوم احساس می کنید نوزادتان وزن زیادی دارد و باعث درد شدید کمر و شکم شما شده است، پیش پزشک بروید.

-بیماری های صبحگاهی معمولا در پایان دوره سه ماهه اول اتفاق می افتد، و در سه ماهه دوم و سوم ادامه پیدا کرده یا شروع می شود. در هر حال شما نباید آن را نادیده بگیرید. در صورت رها کردن آن بدون درمان، ممکن است باعث شود جنین آب زیادی از دست بدهد.

-اگر تب بالایی دارید که پایین نمی آید پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

-تورم پا اتفاقی معمول در بین زنان باردار است، اما اگر این تورم باعث درد شدید یا گرفتگی شود، دیگر مسئله ای طبیعی نیست.

-ضربان قلب شما به اندازه ضربان قلب نوزاد مهم است. تپش قلب یا ضربان سریع قلب علامتیست که نباید نادیده گرفت.

-با وجود بیماری های که در اطراف شما وجود دارد خیلی مهم است که از خودتان محافظت کنید. از افرادی که مریض هستند یا مکان های شلوغ دوری کرده و اگر متوجه علائم بیماری خاصی شدید فورا به پزشکتان مراجعه کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.