آموزش مسائل مالی و استقلال مالی به کودکان و بچه ها

 

خیلی مهم است که از سنین پایین به کودکان یاد بدهید چگونه پولش را پس انداز کند. وقتی از سنین کم، استقلال مالی را به فرزندتان یاد بدهید، در دراز مدت به کمکشان خواهد آمد.

 

کلید این یادگیری این است کاری کنید تا پس انداز کردن برای کودک سرگرم کننده باشد. آشا منون (مادر یک دختر هفت ساله) می گوید: این روزها بین مردم خرج کردن چیزی که به دست می آورند رواج زیادی دارد و افراد زیادی اعتقاد دارند که باید در زمان حال زندگی کرد اما نباید پس انداز برای روز مبادا را فراموش کرد. وقتی فرزندم به دنیا آمد، تصمیم گرفتم عادت پس انداز کردن را وقتی مدرسه رفتن را شروع کرد به اون یاد بدهم.

چند روش وجود دارد تا شما بتوانید به فرزندتان یاد بدهید از نظر مالی مستقل شده و برای خودش پس انداز کند:

-با یک قلک شروع کنید: فرزند کوچکتان را تشویق کنید تا پس انداز پولهایش را با قلک شروع کند. برای اینکه این روند را جالب و سرگرم کننده کنید، می توانید قلک های زیبا بخرید یا یه شیشه مربای قدیمی را برداشته و با کودکتان آن را رنگ و تزیین کرده و درب آن را ببندید تا پولهایش را در آن پس انداز کند. وقتی کودک به سن کافی رسید، می توانید به او اجازه دهید تا حساب بانکی باز کرده و عادت پس انداز کردن را ادامه دهد.

-هدف گذاری کنید: می توانید با اهداف کوتاه مدت شروع کنید، برای مثال کودک می تواند برای خرید یک اسباب بازی یا کتابی که دوست دارد پول پس انداز کند. وقتی اهداف کوتاه مدت محقق شد، می توانید اهداف بلند مدت را پیاده سازی کنید.

-اجازه دهید خودش کسب درآمد کند: درآمد او میتواند جایزه دادن برای انجام کارهای روزمره خانه، تمیز نگه داشتن اتاق، کمک به خواهر یا برادرش در انجام تکالیف و … باشد. مقداری پولی که برای کودکتان اختصاص می دهید بستگی به تعداد وظایف و سختی آنها دارد.

-به او به خاطر پس انداز کردن جایزه بدهید: زمانی که کودک به اهداف مالی خودش میرسد، برایش جایزه در نظر بگیرید. جایزه میتونه خرید یه لباس جدید یا بازی بیشتر با کامپیوتر و .. باشه. یه راه عالی این است که یک مسابقه پس انداز کردن راه بیندازید. درست مثل سهام داشتن در یک شرکت، این روش به فرزندتان انگیزه می دهد.

-برایش الگو بسازید: مطمئن شوید که یک الگوی خوب برای فرزندتان هستید، بخصوص برای آنهایی که کوچکتر هستند. مثلا قلک خودتان را به او بدهید. این امر باوری را در فرزندتان تقویت می کند که پس انداز یک امر عادی است. علاوه بر این، برایشان الهام بخش می شود تا یادبگیرند پس انداز کنند.

-اجازه دهید اشتباه کنند: کودکتان را با خود به خرید ببرید تا پولش را خرج کند. این روشی عالیست تا مدیریت پول پس اندازی خود را یاد گرفته و همه ی آن را خرج نکند. کودک وقتی چیزی ارزان بخرد که بلافاصله بشکند، درس ارزشمندی خواهد گرفت و از شما برای خریدهایش مشاوره می گیرد. کودکان مطمئنا اشتباه خواهند کرد، اما مطمئن باشید که از این اشتباهات درس می گیرند.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.