child_hip_septic_intro01

 چرا اکثر نوزادان در هنگام حرکت دادن مفاصل دچار درد و ناراحتی می شوند؟به این عارضه آرتریت سپتیک اطفال می گویند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال گفت: زانو، آرنج و مچ پا شایع‌ترین مفاصل با خطر ابتلا به التهاب در نوزادان هستند.

دکتر شهناز آرمین  با اشاره به اینکه آرتریت سپتیک به التهاب مفصل به وسیله باکتری، ویروس یا قارچ گفته می‌شود، گفت: التهاب مفصل اغلب به علت عفونت با باکتری‌های استافیلوکوک، استرپتوکوک و هموفیلوس ایجاد می‌شود . طول مدت درمان سه تا شش هفته است که بر اساس نوع ارگانیسم، مفصل درگیر و پاسخ بیمار به درمان می‌تواند متفاوت باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه هر مفصلی امکان دارد به عفونت باکتریایی مبتلا شود، افزود: انتقال این باکتری‌ها به مفصل از طریق ورود به زخم باز در مفصل و التهاب بافت‌های مجاور است. بنابراین در صورت بروز التهاب مفصلی این امکان وجود دارد که در یک زمان بیش از یک مفصل درگیر شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: علایم این بیماری با تب شدید همراه است و اغلب کودکان در معرض خطر ابتلا به عفونت و التهاب مفصل قرار می‌گیرند و در هنگام حرکت اندام مبتلا، گریه و بی قراری از خود نشان می دهند. درد شدید، تورم، قرمزی و گرمی در مفصل از جمله علایم سپتیک آرتریت استدرد شدید، تورم، قرمزی و گرمی در مفصل از جمله علایم سپتیک آرتریت است که این علایم اغلب طی چند ساعت یا چند روز ظاهر می‌شود. اختلال و محدودیت در حرکت مفصل جزو علایم بارز این عارضه است.

آرمین با اشاره به اینکه کودکان در هر سنی در معرض خطر ابتلا به التهاب مفصل هستند، اما این عارضه در شیرخواران شایع‌تر است، گفت: بهترین راه تشخیص این بیماری، نمونه‌گیری از مفصل مبتلا است که آنالیز و کشت مایع مفصلی مهم‌ترین تست تشخیصی شناخته شده است.

این یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال در پایان با اشاره به اینکه اساس درمان این بیماری آنتی بیوتیک تزریقی است که با توجه به سن بیمار متفاوت است، یادآور شد: در صورت ابتلا مفصل ران به بیماری سپتیک آرتریت اقدام اورژانس جهت تخلیه و شست‌وشوی مفصل الزامی است. همچنین در سایر موارد که مفصل باز نمی‌شود، درناژ مفصلی جهت کاهش فشار روی غضروف مفصلی توصیه می‌شود.

ایسنا