open-uri20120916-591-1464zgz

خانم هایی که در سنین بالا قصد بارداری و بچه دارشدن دارند چه وجه تمایزی نسبت به خانم های جوان دارند و بارداری شان چه فرقی با دیگر خانم های باردار دارد؟

 پزشکان مي گويند خطرهاي دوران بارداري مانند ديابت، افزايش فشار خون و مشکلات عروقي در هر سني براي زنان وجود دارد که البته اين مشکلات در زنان پا به سن گذاشته که سابقه چنين بيماري هايي را داشته اند، بيشتر به چشم مي خورد. بارداري زنان بالاي 35 سال خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزايش مي دهد با اين حال معاينه و مراقبت مرتب زنان مي تواند باعث تشخيص سريع بيماري و درمان آن شود.

زنان بالاي 35 سال در صورت بارداري ناچار خواهند بود که بيشتر از روش سزارين براي زايمان استفاده کنند که چنين عملي درصد تولدهاي زودرس و ايجاد مشکل در نوزاد را افزايش مي دهد اما با وجود چنين خطراتي از نقطه نظر پزشکي هيچ دليلي وجود ندارد که زنان در سنين بالاي 35 سال باردار نشوند بلکه مي توانند تحت نظر و مراقبت پزشک، موهبت مادر شدن را تجربه کنند.

تحقيقات نشان داده است که يکي از خطرات بارداري در سنين بالا تولد فرزندان با سندروم داون است که امکان تولد چنين کودکاني در بارداري هاي بالاي 35 سال يک به 385، در بارداري هاي بالاي 40 سال يک به 90 و در بالاي 45 سال يک به 30 است. زناني که در سنين پايين تر از 30 سال باردار مي شوند، امکان تولد فرزندي مبتلا به سندروم داون در آن ها يک به 700 بوده است و در اين سنين نقص ها و بيماري هاي ژنتيکي يا بيماري دريچه هاي قلبي و تولد فرزنداني با قلب ناقص به ندرت ديده مي شود.امروزه با بررسي و آزمايش مايع جنيني اين امکان فراهم شده است تا از تولد فرزندان ناقص و مبتلا به نقص هاي ژنتيکي جلوگيري شود.

مادر شدن موهبتي است که تا حد امکان بايد براي برخورداري از آن با موانع مقابله کرد و بررسي ها نشان داده است حتي در سن بالا هم نبايد بدون مشورت پزشک از آن صرف نظر کرد زيرا کارشناسان علوم تربيتي عقيده دارند زناني که در سنين بالا بچه دار مي شوند، از توانايي هاي خاصي برخوردار هستند به طور مثال نسبت به موضوع بيدار خوابي و شير دادن به بچه خود کمتر احساس ناراحتي مي کنند و به راحتي مي توانند برنامه روزانه خود را با برنامه نگهداري فرزندانشان هماهنگ سازند.

از سوي ديگر اين مادران خونسردتر، آرام تر و متين تر و از لحاظ رفتاري متعادل تر از مادران جوان تر هستند و بهتر مي دانند در زندگي چه مي خواهند. بسياري از اين مادران از لحاظ کاري تحت فشار قرار نمي گيرند و اين احساس آرامش را در محيط کار و شغل شان نيز نمايان مي کنند.

براساس آمارهاي ارائه شده در کشورهاي صنعتي درصد چنين تولدهايي يک تا 5 درصد است. مادراني که قصد دارند در سنين بالا باردار شوند، در بيشتر موارد ممکن است نسبت به توانايي خود درباره نگهداري کودکشان و وظايف مادري هم به شک و ترديد دچار شوند و از اين مسئله هراس داشته باشند که البته درصد اين احساس در ميان زنان مختلف و متفاوت است.

البته کارشناسان به چنين والديني هشدار مي دهند که در تربيت فرزندان خود تعادل و واقع بيني را از دست ندهند زيرا گاهي دير بچه دار شدن باعث مي شود توجه بيش از حد به کودک خود نشان دهند اين رفتار باعث مي شود که کودک در جامعه و برخورد با افرادي که اين طرز تربيت را قبول ندارند، منزوي و گوشه گير شود.روان شناسان توصيه مي کنند: به همين دلايل است که بايد سن والدين به هنگام بچه دار شدن مورد بررسي و توجه قرار گيرد زيرا اختلاف سني زياد ميان والدين و کودک مي تواند به وسعت اين مشکلات دامن بزند.

نکته قابل توجه ديگر اين است که بسياري از مادراني که در سنين بالا بچه دار مي شوند، نگران واکنش محيط اطراف خود و واکنش اجتماعي افراد نسبت به موضوع بارداري خود هستند و چون زنان همواره نسبت به موضوع مقبوليت حساس هستند و به طور معمول خود نيز مي دانند که خانواده، دوستان، همکاران، مادران جوان تر و پزشکان نسبت به مادراني که در سنين بالا بچه دار مي شوند، واکنش مثبتي نشان نمي دهند، ممکن است با مشکلات روحي مواجه شوند.

خراسان