2

تحقیقات جدیدی که انجام شده است بیانگر این  است که اضافه وزن نه تنها  فقط خود شخص چاق را به درد سر نمی اندازد ،بلکه دیگران را هم اذیت و دچار بیماری میکند . مثلا خانمی که دارای اضافه وزن است شاید در آینده بچه  سکته کند . همه اینها به مادر چاق ارتباط مستقیمی دارد
اکوی جنین برای همه لازم نیست

برخی والدین تصور می‌کنند، پیش از به دنیا آمدن فرزندشان هر نوع آزمایشی باید انجام دهند تا از سلامت کودکشان مطمئن شوند، در حالی که برخی آزمایش‌ها برای همه ضرورت ندارد. یکی از این آزمایش‌ها اکوی قلب جنین است. این آزمایش تنها برای مادران بارداری لازم است که خودشان سابقه بیماری قلبی دارند یا فرزند دیگری دارند که دچار بیماری مادرزادی قلبی است. در این موارد از دو ماهگی که قلب جنین شروع به تپیدن می‌کند، می‌توان برای انجام این امر اقدام کرد. اکوی قلب جنین و شناسایی بیماری‌های احتمالی قلبی در کاهش بار این بیماری‌ها در آینده بسیار موثر خواهد بود. در مواردی که احتمال بیماری قلبی در جنین بالاست در هفته‌های اول بارداری این کار انجام می‌شود و بسته به شدت بیماری پزشک تصمیم به قطع بارداری یا ادامه آن می‌دهد. در اکوی قلب جنینی بسیاری از بیماری‌ها از جمله سوراخ بین بطن،‌سوراخ بین دهلیزی و تنگی و نارسایی در دریچه‌ها و تنگی در آئورت نزولی و جابه‌جایی قلبی قابل تشخیص است. در مواردی که بیماری مادرزادی حاد باشد حتی می‌توان با یک گوشی پزشکی نیز وجود مشکل را تشخیص داد. واقعیت این است که علت اصلی بروز بیماری‌های قلبی مادرزادی تا به حال شناخته نشده است. بیماری‌های ژنتیک یا نواقص ژنتیک بخش کوچکی از بیماری‌های مادرزادی قلبی را شامل می‌شوند.

بچه‌های مادران چاق بیشتر سکته  می‌کنند

یک مطالعه نشان داده کودکانی که از مادران چاق به‌دنیا می‌‌آیند، با احتمال بیشتری بر اثر بیماری قلبی دچار مرگ زودرس می‌شوند. یک بررسی در اسکاتلند نشان داد خطر مرگ تا پیش از 55 سالگی در میان افرادی که از مادران چاق به دنیا آمده‌اند 35 درصد بیشتر از دیگران است. مشخص نیست این ارتباط تا چه حد به ژنتیک، تاثیرات رحم یا سبک زندگی بعد از به دنیا آمدن مربوط است.

بررسی 28 هزار و 540 زنی که وزنشان در دوران بارداری ثبت شده و 37 هزار و 709 فرزندشان که حالا بین 34 تا 61 سال دارند نشان داد یک زن از هر 5 زن دچار اضافه وزن بوده و 6 هزار و 551 مرگ زودرس به علل متعدد از جمله بیماری قلبی در آنها ثبت شده است. نتایج همچنین نشان داد، کودکان متولد شده از مادران چاق42 درصد بیشتر در خطر حمله قلبی، سکته مغزی و آنژین قرار دارند.

واکسن آنفلو‌آنزا خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد

به نظر می‌رسد واکسن آنفلوآنزا می‌تواند خطر حمله قلبی را در افراد میانسالی که شریان‌های تنگ دارند کاهش دهد. یافته‌ها نشان می‌دهد آنفلوآنزا خطر مرگ را در افراد به دلیل هر مشکل از جمله بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی افزایش می‌دهد. در طی این تحقیق بعد از در نظر گرفتن عوامل موثر مانند سن،‌ کلسترول بالا و مصرف دخانیات به نظر می‌رسد آنفلو‌آنزا خطر حمله قلبی را افزایش دهد اما واکسیناسیون علیه عفونت نقش محافظتی دارد و 45 درصد خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد. تحقیقات قبلی نشان داد عفونت‌هایی مانند آنفلوآنزا می‌تواند باعث شود خون در رگ‌های بیمار در پاسخ التهابی غلیظ‌تر شود.

مردان بیشتر در خطرند

در زمان سکته قلبی کلسترول بالا بیشتر در مردان میانسال خطرناک است تا زنان میانسال. تحقیقی که روی بیش از 40 هزار زن و مرد نروژی انجام شده نشان می‌دهد جنسیت مذکر، کلسترول بالا و میانسالی با یکدیگر هم‌افزایی منفی ایجاد می‌کند که این در زنان مشاهده نمی‌شود. نتایج حاکی است سطوح بالای کلسترول در مردان خطرناک‌تر از زنان است. بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه درباره این گروه در اولویت قرار گیرد تا خطر سکته قلبی کاهش پیدا کند. محققان این تحقیق فرض کرده بودند که هورمون‌های جنسی زنانه می‌تواند به طور نسبی زنان را در برابر اولین حمله قلبی در امان نگه دارد. بنابراین روی افراد کمتر از 60 سال تحقیق کردند.