taktala (5)

 

 

زمرد یکی از جواهراتی است که در خانواده بریل ها قرر دارد. رنگ سبز زمرد به علت وجود مقادیر کمی کرم و یا وانادیوم است. درجه سختی زمرد بین 7.5 تا 8 در مقیاس موس است. بسیاری از زمرد ها شامل مقادیر زیادی ناخالصی است، بنابراین زمرد از لحاظ مقاومت در برابر شکستن در دسته سنگهای ترد و شکننده قرار می گیرد.

 

taktala (1)

 

 

دیرینه شناسی زمرد

واژه زمرد (امرالد) در اصل از یک واژه پارسی که به زبان لاتین راه یافته باز می گردد که به معنای گوهر سبز رنگ است. در گزارش های باستان شناسی در الجیزای مصر به این نکته اشاره شده است که پس از مومیایی کردن اجساد فراعنه در جای چشمان وی زمرد قرار می دادند.

 

 

taktala (3)

 

خواص زمرد و نحوه ارزش گذاری آن

زمرد ها همانند سایر سنگ های رنگی بر چهار اصل اساسی درجه بندی می شود. این چهار اصل پایه ای و اساسی شامل: رنگ، تراش، پاکی و شفافیت و در نهایت وزن. قبل از قرن بیستم جواهر فروشان از واژه “آب” در تعریف خود از یک جواهر استفاده می کردند، به عنوان مثال گفته می شد که این جواهر بسیار خوش آب است که “آب” در اینجا به معنای دو مشخصه رنگ و شفافیت است. البته واژه “آب” هنوز هم در فرهنگ لغات طلا و جواهر بازار ایران کاربرد فراوان دارد. در حالت نرمال مهم ترین معیار ارزشگذاری روی جواهررات رنگی “رنگ” است اما در زمرد اولین معیار ارزشگذاری ” شفافیت و پاکی ” زمرد است. در هر صورت برای ارزش گذاری زمرد هر دوی این فاکتور ها لازم و ضروری هستند. یک زمرد خوب نه فقط باید رنگ خوبی داشته باشد، بلکه باید دارای شفافیت و پاکی بالایی نیز باشد که به عنوان یک زمرد خوب تلقی شود.

بریل های وانادیوم دار به عنوان زمرد شناخته می شوند. در آمریکا، تفاوت بین زمرد های قدیمی و زمرد های وانادیوم دار تحت عنوان لفظ خاصی بیان می شود که آن ” زمرد کلمبیایی ” است.

خواص درمانی سنگ زمرد شامل این موارد است: در تحقیقات کوانتومی اخیر قدرت جوان کنندگی زمرد بیش از پیش آشکار شده است. همچنین زمرد برای مبارزه با فرایند پیری فکر مفید است و اگر در جای مناسب قرار داده شود خستگی اندام ها را از بین می برد. همچنین زمرد یک تسکین دهنده قوی درد های قلبی می باشد. همچنین زمرد در درمان بیماری های عفونی بسیار مفید است. همچنین اشعه سبز قدرتمند زمرد می تواند در درمان سرطان های بدخیم نقش کمک کننده داشته باشد. البته به نظر می رسد زمرد برای افراد مبتلا به صرع هم بسیار مفید است و می تواند برای جلوگیری از تب هم مورد استفاده قرار بگیرد،همچنین اگزما را تسکین میدهد و بثورات و ناراحتی های پوستی را کاهش می دهد.زمرد همچنین می تواند در افزایش میزان باروری نیز موثر باشد.زمرد در میان جواهرات بهترین درمان کننده وبازگرداننده نور چشم و قدرت بینایی است.

 

 

taktala (4)

 

نمونه کار ست مروارید:

taktala (2)

 

زمرد های مصنوعی

در سال 1964 میلادی فردی به نام پی یر گیلسون نوعی زمرد مصنوعی را به بازار عرضه کرد.این زمرد ها به نام شخص تولید کننده زمرد گیلسون نام گرفت که در بازار ایران به اشتباه به آن زمرد جیپسون گفته می شود. زمرد های گیلسون توسط دانه های بریل بدون رنگ به وجود می آیند که یک نوع پوشش دو طرفه روی آن قرار می گیرد. سرعت رشد کریستال زمرد گیلسون 1 میلیمتر در ماه است. به عنوان مثال یک کریستال 7 میلیمتری زمرد گیلسون حاصل 7 ماه رشد پیاپی بریل ها است. گیلسون در سال 1980 آزمایشگاه خود را به یک فرد ژاپنی فروخت اما پروسه تولید زمرد های گیلسون با وقوع یک زلزله در سانفرانسیسکو در سال 1989 متوقف شد.تولید زمرد های مصنوعی همانند رشد دانه های گندم است به این صورت که دانه های ریز بریل در یک محیط اسیدی (برای جلوگیری از رسوب کروم و وانادیوم) قرار می گیرند و به آرامی رشد می کنند.رشد زمرد ها بر اثر پدیده هسته ای انتشار-واکنش صورت میگیرد که توسط فرایند کانوکشن یا همرفت تسهیل می شود.بزرگترین تولید کننده زمرد مصنوعی در جهان در روسیه قرار دارد که به تایروس معروف است.یکی از راه های تشخیص زمرد مصنوعی از اصل قرارا دادن آن در برابر اشعه ماوراء بنفش است زیرا زمرد های طبیعی در برابر اشعه ماورا بنفش واکنشی از خود نشان نمیدهند. البته این یک راه کافی نیست چون بسیاری از زمرد های مصنوعی جدید هم در برابر اشعه ماورا بنفش بی اثر هستند. امروزه تولید زمرد های مصنوعی با روش هایی بسیار پیشرفته در سطح جهان انجام می شود که تشخیص اصل بودن یا نبودن آن کاری بسیار مشکل و نیاز به مهارت بالایی دارد.

 

این مقاله توسط سایت تک طلا گرد آوری شده است. برای مشاهده محصولات جواهر تک طلا روی پیوند زیر کلیک کنید

 

http://www.taktala.ir

 

تلفن سفارشات: 88908712 – 021