199786_296

کلسترول نوعی از چربی  است که سلولهای شما به آن نیاز دارد. بد ن شما شما نیز به آن نیاز دارد و این کلسترول از مواد غذایی که میخورید دریافت میشود. متعادل نگه داشتن سطح کلسترول بسیار لازم و ضوروی است و همین کلسترول است که قلب را سالم نگه میدارد

متخصص و دانشیار آسیب شناس سلولی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلایل ایجاد بیماری چربی خون و افزایش آن اشاره کرد و گفت: راه مناسب درمان این اختلال، اصلاح تغذیه بیمار است و مصرف داروهای گیاهی یا شیمیایی توصیه نمی‌شود.

حسن اکبری در گفت‌وگو با فارس گفت: اغلب ما درک صحیحی از بالا بودن چربی خون نداریم بنابراین درمان‌ها و راهکارهای ارایه شده برای بهبود چربی خون اساسی نبوده و نه تنها مشکلی از سلولها را که حل نمی‌کند بلکه موجب تشدید اختلالات متابولسیم یا سوخت و ساز چربی‌ها در سلول‌ها و بروز عوارض بسیار مهم مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان ها می‌شود.

وی افزود: بالا بودن سطح کلسترول و تری گلیسرید خون، از حد طبیعی، برای سن و جنس خاصی را افزایش چربی خون می‌گویند و روند ذخیره سازی و آزاد سازی چربی‌ها در سلول‌های بدن، به این صورت است که ابتدا چربی ها از طریق دستگاه گوارش جذب خون می‌شوند و سپس به بافت کبد حمل می‌کنند و به جریان خون راه می‌یابند و به بافت چربی می‌رسند و بعد وارد سلول چربی می‌شوند و در آنجا توسط واکنش انرژی، سه اسید چرب آزاد با یک مولکول گلیسرول با هم ترکیب شده و یک مولکول تری گلیسرید را می سازند و در داخل قطره چربی ذخیره می‌شوند.

اکبری گفت: بنابراین اگر نوع غذاها و ترکیب آنها طوری باشد که برآیند انرژی تولید شده منفی باشد در واقع متابولیسم و چرخه گردش چربی در سلول‌ها مختل می‌شود و اصطلاحا چربی خون بالا می‌رود، پس راه درست شدن این اختلال، اصلاح تغذیه بیمار است و نه مصرف داروهای گیاهی یا شیمیایی برای کاهش ظاهری چربی خون.

محقق و مدرس طب اسلامی – ایرانی ادامه داد: در درجه اول باید تغذیه سالم مورد توجه قرار گیرد و در صورت لزوم و با تشخیص پزشک معالج از داروهای گیاهی استفاده کرد در کنار این دو روش، از اقدامات درمانی نظیر حجامت و زالو درمانی نیز می‌توان استفاده کرد.

منبع-سلامت نیوز