alimentos-anti-estres
به توصیه روانشناسان یک لیست مواد غذایی ضد استرس را در این مطلب برایتان آورده ایم با ما همراه باشید.

استرس موجب افزایش هورمون کورتیزول و آدرنالین و به تبع اختلالات خواب، افسردگی، مشکلات گوارش و اضافه وزن در افراد می شود. اما چاره چیست؟
برای رهایی از استرس چه باید کرد؟ ۲ راه وجود دارد: ورزش و مصرف مواد غذایی خاص که ما در اینجا تعدادی از این مواد غذایی را برای کاهش استرس به شما معرفی می کنیم.

بلوبری

آنتی اکسیدان موجود در این میوه، با تولید کورتیزول (هورمونی که سطح قند خون را افزایش می دهد) در بدن مبارزه می کند. افزایش سطح کورتیزول نیز موجب چاقی شکم می کند.

هلو

پتاسیم موجود در هلو به کاهش فشار خون کمک می کند. به علاوه بتا کاروتن و آنتی اکسیدان موجود در آن خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد. هلو بهترین انتخاب برای افرادی است که گرسنه هستند و به دنبال ماده ای شیرین می گردند.

کاکائو

کاکائو ماده ای است که در شکلات یافت می شود. این ماده سرشار از فلاونوئیدها است که خاصیت آرامش بخش دارد. ماده شیمیایی دیگری به نام فنتیل‌آمین نیز در کاکائو یافت می شود که به افزایش خلق و خوی مثبت کمک می کند. شما می توانید پودر کاکائو را به اسموتی، کوکی و برانی اضافه یا حتی آن را به صورت شکلات تلخ مصرف کنید. هر چه شکلات تلخ تر باشد، بهتر است (حداقل از شکلات تلخ ۷۰% مصرف کنید) مصرف شکلات های بدون شکر، استرس را از شما دور می کند.

ماکا

ماکا گیاهی است که ریشه آن را به صورت پودر مصرف می شود. این ماده سرشار از مواد مغذی است که استرس و عصبانت را دور و به تعادل هورمون های بدن نیز کمک می کند. نصف قاشق از آن را به اسموتی خود بیافزایید.

اسفناج

منیزیم موجود در این ماده استرس را از بدن شما دور می کند و موجب کاهش فشار خون می شود.

دانه آفتاب گردان

دانه آفتاب گردان سرشار از فولات است که موجب تولید دوپامین می شود. دوپامین هورمون مغزی است که کمبود آن باعث خستگی و بی حوصلگی و تولید آن توانایی و انرژی بیشتری به بدن می بخشد.

بادام

تحقیقات نشان می دهد که خوردن حداقل ۲۸ گرم بادام در روز از افزایش فشار خون جلوگیری می کند. بنابراین مقداری از این ماده را روی سالاد خود بریزید.

افکارنیوز،