chips-ghazahaye-mozare-baraye-badan

 

خیلی ساده است تا بدانید کدام مواد غذایی برای شما بد و کدامیک خوب است. البته انواع ساندویچ های فست فودی دقیقا آن چیزی نیستند که حاوی مواد مغذی لازم برای شما باشند، در مقابل توت های تازه، سالم و خوشمزه هستند. حتی با رعایت اعتدال هم برخی از مواد غذایی هستند که پر از کالری بوده و بدون هیچ ماده مغذی هستند. اما دقیقا چه مواد غذایی هستند که نباید بخوریم؟ به ادامه مطلب توجه کنید تا متوجه شود کدام غذاها را باید از رژیم غذاییتان حذف کنید.

 

1. مارگارین

برخی از مارک های مارگارین وجود دارند که پر از چربی های ترانس و اشباع ناسالم هستند، و خیلی از مارک ها هم ادعا می کنند که این چربی ها را ندارند اما مطمئنا کمی از این مواد را دارا هستند. چسبندگی مارگارین بدترین مجرم این ناسالمی است: آن تقریبا حاوی همه چربی های ناسالم است. از کره های معمولی و روغن های سالم پخت و پز استفاده کنید.

 

2. چیبس سیب زمینی

از جمله تنقلات جذاب برای همه ی ماست که چرب، نمکی و پر از کربوهیدارت هاست. چیبس حاوی چربی ها ترانس فوق العاده ناسالم است که می تواند به بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی، آلزایمر و سرطان منجر شود.

 

3. مواد غذایی بسته بندی شده ی کم چرب

به تازگی مد شده که همه از مواد غذایی بسته بندی شده کم چرب استفاده می کنند. خیلی از این تنقلات کم چرب باعث کمبود چربی و دیگر مواد لازم برای بدن (شکر، کربوهیدرات ها و …) می شوند. چربی همیشه هم بد نیست.روغن های سالم مثل روغن زیتون و آواکادو عالی هستند و به این چربی ها نیاز دارید تا رژیم غذایی سالمی داشته باشید. پس یادتان باشد که قبل از خرید به محصول نگاه دقیق تری داشته باشید چون ممکن است مواد تشکیل دهنده ناسالمی داشته باشد.

 

4. غذاهای منجمد (حتی از نوع سالمش!)

منظور ما فقط مواد غذایی منجمد نیست، سبزیجات و میوه ها هم بهتر است که تازه مصرف شوند. غذاهای منجمد ارزش غذایی چندانی ندارند و اغلب سطح نگران کننده و بالایی نمک، شکر، چربی و کالری دارند. برچسب این غذاها را بخوانید تا فریب تبلیغات سالم بودن و ارزش غذایی آنها را نخورید.

 

5. گوشت های فراوری شده

گوشت های نمک سود شده و دودی ارزش غذایی کم و نگرانی زیادی برای تغذیه شما دارند.پر از کلسترول، نمک و چربی بوده و حاوی مواد نگهدارنده زیادی هستند که ممکن است خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش دهد. تحقیقی که در دانشگاه هاوایی انجام شد نشان داد که بیشتر افرادی که گوشت های فرآوری شده مصرف کرده بودند 68 درصد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان لوزالمعده قرار گرفته بودند.

 

6. اره ماهی

ماهی تن به خاطر سموم اش ، شهرت بدی دارد، اما اره ماهی خیلی بدتر از آن است. اره ماهی در بالای زنجیره غذایی قرار دارد و به دلیل عادت درندگی اش حاوی سمومی زیادیست. همچنین صید بیش از حد این ماهی برای محیط زیست هم مضر است و باعث مرگ گونه های دیگر دریایی از جمله لاک پشت، کوسه ها، دلفین ها و پرندگان دریایی می شود.

 

7. درست کردن پاپ کورن با مایکروویو

پاپ کورن هایی که خودتان درست میکنید خیلی سالم تر است. پاپ کورن های آماده که با مایکروویو درست می شوند حاوی مواد افزودنی ناسالم، چربی ترانس و نمک زیادی هستند.

پاپ کورن بهتر است با استفاده از اجاق گاز و کره و نمک معمولی تهیه شود تا بتوانید میزان دلخواهتان را انتخاب کنید. این نوع پاپ کورن مزه بهتری هم دارد.

 

8. نوشیدنی های گازدار

آیا نوشابه های رژیمی هم بد هستند؟ در بیشتر موارد بله. آب های طعم دار جایگزین خوبی هستند یا اینکه اگر خیلی نوشابه دوست دارید هر چند وقت یکبار آن را امتحان کنید.

 

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.