aspirin-pills-water-120910

افراد افسرده بهتر است در زمینه رفع اختلال افسردگی شان از آسپرین بهره بگیرند و از شدت این بیماری روحی شان بکاهند

پژوهشگران دانشگاه کمبریج به ارتباطی میان افسردگی و التهاب پی برده و اعلام کرده‌اند که برای مقابله با افسردگی می‌توان از آسپیرین و ایبوپروفن استفاده کرد.

 پژوهشگران با کشف ارتباط میان افسردگی و التهاب بدن اعلام کردند که با داروهای ضد التهاب، مانند آسپیرین می‌توان این بیماری را که پیش از این بیشتر یک بیماری خلقی و روانی پنداشته می‌شد، درمان کرد.تحقیقی که در دانشگاه کمبریج انجام شده و نتایج آن اخیرا منتشر شده است، نشان می‌دهد که افسردگی رابطه‌ای مستقیم با بالا بودن میزان التهاب در بدن دارد.

به گزارش دیلی میل، این کشف می‌تواند بیماران مبتلا به افسردگی را از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی فعلی، عوارضی مثل افزایش وزن و از میان رفتن انرژی روانی (لیبیدو) نجات داد. در این تحقیق مشخص شده است که در تعداد قابل توجهی از موارد ابتلا به افسردگی، این بیماری به علت التهاب طولانی مدت در بدن ایجاد شده است.

این پژوهش با دو تحقیق دیگر که دو سال پیش در دانشگاه آرهاوس دانمارک و در استرالیا انجام گرفته و نتایج آنها در ژورنال‌های JAMA و BMC Medicine منتشر شده، تأیید و تقویت شده است.

پژوهشگران کمبریج در تحقیق تازه خود 4500 نفر را که در دهه 1990 در بریستول انگلستان متولد شده‌اند، مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق طولانی مدت، نمونه‌های خون این افراد در سنین 9 و 18 سالگی برای بررسی میزان التهاب و تولید پروتئین اینترلوکین 6 مورد بررسی قرار گرفته است.

نتایج پژوهش نشان داده است که افرای که میزان التهاب بر اساس فاکتورهای موجود در خونشان بالاتر بوده است، دو بار بیشتر از دیگران احتمال دارد که در نوجوانی دچار افسردگی شوند.

دکتر گولام خانداکر، عصب‌شناس از دانشگاه کمبریج و سرپرست این پژوهش توضیح داده است که برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد بروز التهاب هستند و در نتیجه بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شود. به گفته این پژوهشگر «سیستم بدنی ما مانند یک ترموستات عمل می‌کند که در بیشتر اوقات بالا و پایین می رود اما وقتی فعال می شود که عفونتی ایجاد شده باشد. در برخی از افراد این ترموستات همیشه مقداری بالاتر تنظیم شده است و طوری رفتار می کند که گویی شخص همیشه عفونت خفیفی در بدن دارد- این قبیل افراد بیشترین خطر ابتلا به افسردگی را دارند.» تیم پژوهشگران کمبریج همچنین برای تکمیل این تحقیق و بررسی چگونگی تأثیر التهاب عروقی در ایجاد افسردگی، پژوهش‌هایی در مورد موش‌ها انجام داده‌اند.

این گروه تحقیقاتی داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و آسپرین را به عنوان راهی تازه برای درمان افسردگی معرفی کرده‌اند. آسیب و عوارض جنبی چنین داروهایی بسیار کمتر از داروهای معمول ضد افسردگی نظیر پروزاک است که از گروه مهار کننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) هستند.

آنا