Father talking to son
با این شیوه های کلامی مفید می توانید به راحتی با فرزندتان ارتباط برقرار کنید ؛برخی جملات زیبا می توانند تاثیرات مفید زیادی روی اطفال بگذارند.

در مطلب قبلی برخی از جمله‌های طلایی که باید به فرزندتان بگویید تا او احساس ارزشمند بودن کند، آورده شد. در ادامه برخی دیگر از جملات را با هم مرور می‌کنیم. یادتان باشد بیان برخی حرف‌ها به اندازه عمل کردن به آن اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود.

«چطور این را درست کردی؟»
پرسیدن این سوال به کودک کمک می‌کند درباره آنچه ایجاد کرده فکر کند و به نوع آموزش و یادگیری چیزی که به دست آورده پی ببرد. نتیجه گیری‌هایی که کودک به آنها می‌رسد باعث عملکرد بهتر در درس، ورزش، دوستی و زندگی خواهد شد.

«دلت میخواهد کاری را انجام دهی که به نتیجه برسد؟»
این سوال با یک ایده دیگر همان سوال قبلی است. کودک ممکن است بداند که برای داشتن توانایی در فوتبال چه باید بکند اما نخواهد آن را انجام دهد. ممکن است علاقه او در جای دیگری باشد و بخواهد آنجا زمان و انرژی‌اش را صرف کند. این یک تصمیم کاملا ارزشمند برای فرزندتان به حساب می‌آید و شما می‌توانید آن را قبول کنید یا اصلاحش کنید. انجام این کار باعث خواهد شد فرزند شما در ابراز نظر خود آزاد باشد و صادقانه به آن چیزی که علاقه دارد، پاسخ دهد.

«عواقب این انتخابت چیست؟»
حتما وسوسه می‌شوید که برای فرزندتان تصمیم بگیرید اما بچه‌ها وقتی بیشتر یاد می‌گیرند که خودشان انتخاب کرده و تصمیم بگیرند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عواقب مثبت و منفی تصمیمی که گرفته‌ است را به او یادآوری کنید.

«می‌دانم چرا این احساس را داری؟»
این جمله نشان می‌دهد احساس فرزندتان را درک کرده‌اید حتی اگر با آن مخالف باشید. قبل از اینکه هر نوع نصیحت یا نظری را به کودک بیان کنید این جمله را بگویید تا کودک پذیرای حرف‌های شما باشد و با احترام با شما برخورد کند.

« من حمایتت می‌کنم»
با شنیدن این جمله کودکان احساس امنیت بسیار زیادی می‌کنند چون می‌دانند شما حمایت‌شان می‌کنید. خردسالان نیاز به این اطمینان دارند در حالی که کودکان کمی بزرگتر تنها زمانی که دچار چالش می‌شوند نیاز به این یادآوری دارند.

« تو من را می‌خندانی»
این جمله این حس را به کودک می‌دهد که می‌تواند برای شما شادی به ارمغان بیاورد. همین موضوع او را به رفتارهای مثبت ترغیب می‌کند.

«تو لایق احترام، عشق و موفقیت هستی»
تقویت‌ ارزش‌های کودک از همان سنین کم او را در مسیر خوشحالی قرار خواهد داد و در بزرگسالی فردی مثبت خواهد بود.

«لطفا و سپاسگزارم»
برای مدلسازی رفتار خوب بهترین کار این است که خود شما آن را انجام دهید چون بچه‌ها از شما تقلید می‌کنند. فرصت‌های زیادی برای ابراز این کلمات در تعامل با کودک وجود دارد.

« میخواهی درباره‌اش صحبت کنیم؟»
این جمله به کودک یادآوری می‌کند که لازم نیست در مواجهه با نگرانی‌ها و مشکلاتش تنها باشد شما می‌توانید یک شنونده خوب برای فرزندتان باشید و این احساس راحتی را به فرزندتان بدهید که دفعه بعد راحت‌تر حرفش را بزند.

« هروقت دلت خواست میتوانی پیش من بیای»
منتظر نباشید که فرزندتان فقط برای بیان مشکلات و نیازهایش پیش شما بیاید. وقتی کودک بداند که هر چیزی را می‌تواند به والدینش بگوید در ابراز احساساتش جسور می‌‌شود.

« دوستت دارم»
این جمله یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین جمله‌هایی است که به کودک نشان می‌دهد جایگاه ویژه‌ای در قلب شما دارد.  هیچ وقت در بیان این جمله خسیس نباشید و فکر نکنید کارهایی که انجام می‌دهید این حس را به کودک خواهد داد. او دوست دارد این جمله را از شما بشنود.