fibre

 

 

در سال 2014، اندرسون به همراه همکارانش نشان دادند که به طور کلی مصرف فیبر در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته کمتر از مصرف توصیه شده است. طبق نتایج این تحقیق، خیلی از افراد محصولات بدون فیبر و دانه های تصفیه شده مصرف می کنند و باید انتخاب های غذاییشان را عوض کرده و به سراغ محصولاتی بروند که سرشار از فیبر باشد.

 

این تحقیق روی یک گروه 30 نفری از داوطلبان انجام شد که رژیم غذایی و میزان فیبر موجود در آن مورد بررسی قرار گرفت.

همانطوری که در نمودار زیر مشاهده می کنید، در مصرف روزانه 215.4 گرم کربوهیدرات (به طور متوسط) فقط 28.4 گرم فیبر موجود بوده.

در این مطالعه، 12 ظرف غذایی که توسط شرکت کنندگان مصرف شده بود، براساس محتوی فیبری که داشتند مقایسه شد.

6 ظرف از این 12 ظرف بدون فیبر غذایی سرو شد. چای، بیسکویت، شیر، چای سبز، ساندویچ گوجه فرنگی هیچ کمکی به تامین فیبر مورد نیاز شما نمی کنند. واضح است که ما به غذاهای سرشار از فیبر در رژیم غذاییمان نیاز داریم.

آیا متعجب شدید که چرا فیبر اینقدر مهم است؟ یا چرا ما به فیبر در رژیم غذاییمان نیاز داریم؟

مصرف روزانه توصیه شده فیبر غذایی 40 گرم (در 2000 کیلوکالری) می باشد. این مقدار در تمام جوامع براساس مصرف انرژی توصیه شده است.

 

در معرض بیماری های کشنده کمتری قرار خواهید گرفت

کارشناس دیگری در سال 2009 اظهار کرد که افراد با مصرف بالای فیبر غذایی به طور قابل توجهی کمتر در معرض بیماری های عروق کرونر قلب، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری های خاص دستگاه گوارش قرار داشتند.

 

فیبر از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند

مصرف فیبر فشار خون و سطح کلسترول را کاهش می دهد. فیبر محلول حساست قند خون و انسولین را در دیابتی ها و غیردیابتی ها بهبود می دهد. مکمل فیبر در افراد چاق باعث از دست دادن مقدار زیادی از وزنشان می شود. علاوه بر این، مصرف فیبر برای انواع اختلالات گوارشی مثل ریفلاکس معده به مری، یبوست، بواسیر،زخم اثنی عشر نیز مفید است. فیبر به خوبی عملکرد سیستم ایمنی را بهبود داده و به همان اندازه که برای بزرگسالان مفید است برای کودکان نیز فوایدی دارد.

 

با چاقی مبارزه می کند

طبق مقاله ای که در سال 2000 منتشر شد، رژیم غذایی حاوی فیبر عملکردهای زیادی در رژیم غذایی دارد. یکی از آنها این است که به کنترل مصرف انرژی کمک کرده و خطر افزایش چاقی را کم میکند. فیبر نقش مهمی در مصرف انرژی بازی کرده و به ارسال سیگنال های اولیه اشباع و سیری کمک می کند.

 

پس شما وزن کم می کنید

مطالعه ی دیگری که توسط لیو انجام شد نشان داد زنانی که مقادری زیادی فیبر در رژیم غذاییشان داشتند نسبت به کسانی که فیبر کمتری مصرف می کردند، به طور متوسط 1.52 کیلوگرم وزن کم کرده بودند.

در ادامه برایتان مواد غذایی را معرفی میکنیم که مقدار فیبر خوبی دارند:

100 گرم گندم حاوی 12.5 گرم فیبر

100 گرم نخود حاوی 11.9 گرم فیبر

100 گرم شنبلیله و دانه آن حاوی 48.6 گرم فیبر

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.