heart-attack

افسرده بودن برای خانم های میانسال حکم سم را دارد و می تواند به راحتی منجر به سکته قلبی در آنان شود!

افسردگی طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را در میان بزرگسالان دو برابر افزایش دهد، این در حالی است که به گفته دانشمندان حتی در صورت از بین رفتن علائم افسردگی، همچنان خطر سکته وجود دارد.
مطالعات پیشین نشان داده است که افسردگی با خطر ابتلا به فشار خون بالا، ناهنجاری های سیستم عصبی خودمختار و افزایش پاسخ های التهابی همراه است.
بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا، افسردگی طولانی مدت ممکن است خطر سکته مغزی در بزرگسالان را بیش از دو برابر افزایش دهد. خطر سکته مغزی حتی پس از رفع علائم افسردگی، همچنان باقی می ماند.
بر این اساس دانشمندان مطالعاتی را بر روی ١٦١٧٨ شرکت کننده (با سنین ٥٠ سال به بالا) انجام دادند. هر دو سال یکبار، از سال ١٩٩٨ تا ٢٠١٠، مصاحبه هایی با این افراد در خصوص علائم افسردگی، سابقه سکته و عوامل خطر سکته انجام شد.
طبق مصاحبه های دانشمندان، ١١٩٢ مورد سکته در طول ١٢ سال گزارش شد. افرادی که علائم شدید افسردگی را در دو مصاحبه متوالی داشتند، احتمال سکته در آن ها بیش از ٢ برابر بود. افرادی که علائم عادی افسردگی را در مصاحبه اول گزارش دادند، اما در مصاحبه دوم این علائم را نداشتند، ریسک سکته در آن ها ٦٦ درصد بیشتر بود.
بر طبق یافته های این مطالعه، درمان، حتی اگر برای افسردگی موثر باشد، ممکن است نتایج مثبت فوری برای خطر سکته مغزی نداشته باشد. محققان همچنین نشان دادند که تاثیر کاهش افسردگی ممکن است بر زنان نسبت به مردان قوی تر باشد.

کارشناسان بر اساس بررسی‌های پیشین خود مشاهده کرده بودند که افسردگی و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی با یکدیگر مرتبط هستند، هرچند طبق مطالعات جدید این ارتباط در زنان میانسال بیشتر است.

در این بررسی پزشکان آمریکایی مشاهده کردند زنانی که حدود 55 سال سن و کمتر دارند و از افسردگی شدید یا خفیف رنج می‌برند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری شریان‌های کرونری، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ بر اثر عارضه های قلبی هستند.

یکی از محققان این مطالعه گفت: زنان در این سن بیشتر مستعد افسردگی هستند بنابراین افسردگی می تواند فاکتور خطرزای نهفته‌ای در آنان باشد و توضیح دهد چرا زنان در این سن نسبت به مردان بیشتر به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.

در بررسی دیگر محققان به ارزیابی علائم افسردگی در بیش از 3000 نفر پرداختند که تمامی آنان بیماری قلبی داشته یا مستعد ابتلا به آن بوده‌اند و دریافتند زنان 55 سال و جوان تر دو برابر بیشتر در معرض حمله قلبی و عوارض مرتبط با آن هستند.

مشرق