5-age

 

فعالیت های جسمی کم و حتی باغبانی و انجام کارهای منزل می تواند میزان سلامتی را ارتقا دهد.

ورزش کردن در هر مرحله ای از زندگی، می تواند فواید زیادی برایتان داشته و شما را در برابر شرایط و بیماری های سخت (مثل بیماری های قلبی) بیمه کند.

 

حتی افراد مسن هم می توانند با ورزش منظم ، نتایج چشمگیری در سلامتی خود مشاهده کنند.

یافته های این مطالعه از نتایج تحقیقی 40 ساله است که برای اولین بار منتشر شده است.

و نشان داد کسانی که در فعالیت های جسمی درگیر هستند می توانند حداقل 5 سال به عمر خود اضافه کنند.

پروفسور اینگار هولمه می گوید: کاهش 40 درصدی در مرگ و میر با فعالیت بدنی (بدون در نظر گرفتن فعالیت سبک یا سنگین) مرتبط بود.

بالا رفتن فعالیت بدنی درست مثل ترک سیگار در کاهش مرگ و میر موثر بود.

مطالعهOslo، 15000 مردی که بین سالهای 1923 و 1932 متولد شده بودند را دنبال کرده و در سال 1972 آنها را در چکاپ سلامتی مورد بررسی قرار داد.

کارشناسان قد، وزن، کلسترول و فشار خون این افراد را بررسی کرده و درباره فعالیت بدنی هفتگیشان از آنها سوال کردند.

کسانی که اوقات فراغتشان را صرف کتاب خواندن و تماشای تلویزیون کرده بودند در گروه کم تحرک ، کسانی که برای چهار ساعت در هفته، دوچرخه سواری یا پیاده روی می کردند را در گروه با تحرک متوسط و کسانی که ورزش های رقابتی انجام می دادند را در گروه پر تحرک طبقه بندی کردند.

حدود 6000 مورد در سال 2000 برای 12 سال تحت نظر قرار گرفتند تا مشاهده شود که آیافعالیت جسمی با کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی یا هر دلیل دیگری مرتبط است یا تاثیر آن معادل ترک سیگار است یا خیر.

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که انجام ورزش های سبک برای یک ساعت در هفته با هر گونه کاهش معنی داری در خطر مرگ و میر مرتبط نبوده ، اما فعالیت برای بیشتر از یک ساعت با کاهش 56 درصدی این خطر مرتبط بود.

کمتر از یک ساعت فعالیت بدنی شدید با کاهش 37 درصدی مرتبط بوده و اختصاص زمان بیشتر برای انجام این ورزش ها این خطر را برای بیشتر از 49 درصد پایین آورده بود.

کسانی که به طور منظم فعالیت های بدنی شدید انجام می دادند در مقایسه با افرادی که فعالیت نداشتند، به طور متوسط 5 سال بیشتر عمر کردند.

در مجموع، نیم ساعت فعالیت جسمی (سبک یا سنگین) ، در شش روز هفته با 40 درصد کاهش مرگ و میر ناشی از هر علتی مرتبط بود.

طبق یافته های تحقیق (که در مجله the British Journal of Sports Medicine منتشر شده است) :خطر کاهش مرگ و میر بین افراد فعال و غیرفعال حتی در سن 73 سالگی هم قابل توجه بود.

دکتر یان کمبل می گوید: ما می دانیم که ورزش نکردن حتی از سیگار کشیدن هم ناسالم تر است.

اما این تحقیق نشان داد که به طور واضحی فعالیت کردن، حتی در افراد مسن هم می تواند امید به زندگی را برای پنج سال افزایش دهد.

فعالیت جسمی در هر مرحله ای از زندگیباعث سلامتی عمیق جسمی، احساس شادی، ابتلای کمتر به بیماری ها و طولانی شدن عمر می شود.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.