image_illustration274

افرادی که از عارضه ناباروری رنج می برند بهتر است مراقب باشند چون در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

 یک متخصص اورولوژی گفت: برخی مطالعات نشان داده است افراد نابارور بیشتر از افراد بارور در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند، به همین دلیل مردان نابارور باید بیشتر مراقب این سرطان باشند.

علیرضا ساربان متخصص اورولوژی  تصریح کرد: ناباروری مشکلی شایع در جهان است و برآورد می‌شود که حدود 15 درصد جمعیت زوج‌های جوامع مختلف، دچار این مشکل باشند.

وی افزود: البته آمار ناباروری در ایران از متوسط جهانی یعنی 15 درصد، بالاتر است و در مناطق شهری نیز ناباروری از مناطق روستایی بیشتر است.

ساربان با بیان اینکه افراد نابارور با توجه به شرایط خود بیشتر دچار مشکلات مربوط به دستگاه ادراری می‌شوند، تاکید کرد: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افراد نابارور بیشتر از افراد بارور در معرض خطر سرطان پروستات هستند، به همین دلیل مردان نابارور بیشتر باید مراقب این سرطان باشند.

وی افزود: در واقع براساس نتایج مطالعات، تومورهای سرطان پروستات در افراد نابارور سریعتر رشد کرده و گسترش پیدا می‌کنند و سرعت رشد این تومورها در افراد بارور کمتر و خفیف‌تر است.

ساربان با اشاره به اینکه سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان در بسیاری از مناطق و جوامع است، یاد آور شد: این سرطان در افراد بالای 60 سال شیوع بسیار بالایی دارد به همین دلیل انجام معاینات دوره‌ای در سنین پس از 60 سالگی برای پیشگیری از سرطان پروستات به ویژه در افرادی که زمینه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، بسیار ضروری است.

باشگاه خبرنگاران