192936_656

کراتینه کردن مو به موهای شما آسیبی نمی‌رساند اما استفاده از اتوی مو ممکن است برای موی شما مضر باشد. دکتر نیل سادیک، متخصص پوست و مو در نیویورک می‌گوید: «روش كراتينه كردن در مو آسیبی ایجاد نمی‌کند و نقش اتوی مو در این فرآیند تنها چسباندن مواد به موهاست اما ممکن است برخی آرایشگران از اتوی مو طوری استفاده کنند که گرمای آن سبب سوزاندن مو و در نتیجه آسیب رساندن به آنها شود.»

پوست سر حاوی  فولیکولهایی است و از لایه هایی تشکیل شده است که هر لایه کار خاصی را انجام میدهد. پوست یکی از مهمترین ارگان بدن است که  برابر نور و آسیب دیدگی, عفونت پوستی است.

همیشه آرزو دارید موهای صاف‌ و نرم‌تری داشته باشید؟ صاف کردن موها با شيوه کراتینه در سالن‌های زیبایی گزینه‌ای برای همه است. در صورتی که به فکر امتحان کردن این شیوه هستید، باید از این موارد آگاهی داشته باشید.

اين كراتين اصلا چي هست؟

کراتین چیست؛ کراتین پروتئینی است که به صورت طبیعی در موهای شما وجود دارد.

عملکرد آن چگونه است؟ آرایشگر ماده صاف‌کننده کراتینه را به موهای شما می‌زند و سپس برای چسباندن آن به موها از گرمای اتوی مو استفاده می‌کند. بسته به اندازه موها، این فرآیند بیش از 90 دقیقه طول می‌کشد. انواع کراتین هایی که در سالن‌های آرایشی موجودند عبارتند از: کراتین کمپلکس صاف‌کننده Coppola، کراتین کمپلکس Global، La-Brasiliana، کراتین  برزيلي، Brazilian Blowout و صاف‌کننده موی برزيليين.

صرفه‌جویی در وقت برای موهای بلند: هنری بوردی، آرایشگر سالن میوزوی نیویورک ‌می‌گوید، اگر معمولا موهای خود را با سشوار یا اتوی مو صاف می‌کنید، استفاده از صاف‌کننده کراتینه می‌تواند 40 تا 60 درصد از زمان سشوار زدن شما را کاهش دهد.

خداحافظ موهای وزوزی: پس از انجام این روش دیگر موهای وز کرده را فراموش مي‌کنید. بوردی می‌گوید: «شما می‌توانید پس از كراتينه كردن بدون نگرانی در هوای مرطوب و بارانی قدم بزنید. موهای‌تان تغییر حالت نخواهد داد.»

زمان انتظار قبل از شست‌وشو: موها را نباید 3 تا 4 روز پس از انجام کراتینه بشويید چون این ماده برای ثابت شدن روی موها به زمان نیاز دارد.

اگر اين بيماري‌ها را داريد كراتينه نكنيد

هنري بوردی هم مي‌گويد: «کراتینه کردن چیزی بیش از یک روش بازیابی مو است. حتی اگر جنس موهای شما خوب باشد، اين كار می‌تواند آنها را لخت‌تر و سنگین‌تر كند.»

دکتر سادیک توصیه می‌کند؛ در صورتی که دچار بیماری‌هایی مانند پسوريازيس یا ضایعات پوستی سبوریک هستید، پیش از انجام این کار حتما با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

عامل فرمالدئید

اما مهم‌ترين نكته: شاید در مورد وجود فرمالدئید در مواد کراتینه مورد استفاده در سالن‌های آرایشی چیزهایی شنیده باشید. ماده فرمالدئید یکی از مواد مشکل‌آفرین برای سلامتی، به خصوص براي کسانی که به طور دائم با این مواد کار می‌کنند، است. مهم‌ترین نگرانی بهداشتی فرمالدئید موجود در مواد کراتین در مورد کارکنان سالن‌های آرایشی است و نه برای افرادی که از کراتین استفاده می‌کنند.

اما چه میزان فرمالديید در این محصولات وجود دارد؟ این میزان در محصولات مختلف  متفاوت است.سازمان نظارت بر غذا و دارو  (FDA)  و اداره کل ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) سطح فرمالدئید موجود در بعضي از این محصولات را مورد بررسی قرار داده است. وب سایت FDA در اين مورد اظهار می‌دارد: «اگر می‌خواهید از وجود فرمالديید ترکیبات مواد مورد استفاده در سالن مطلع شوید تا از مصرف آن خودداری کنید، از  افراد حرفه‌ای در سالن آرایشی خود سؤال کنید.» در صورتی که پس از مصرف این مواد واکنش بدی در شما ایجاد شد، حتما به مسئولان بهداشتي گزارش بدهيد.

بوردی می‌گوید: «بیشتر شرکت‌هایی که مواد کراتینه عرضه می‌کنند از نوع بی‌ضرر آن استفاده‌می‌کننداما مشکل و چیزی که باعث ایجاد واکنش‌های بد می‌شود، زمانی است که خود آرايشگران در سالن به آنها فرمالدئید بیشتری اضافه می‌کنند.»