how-to-be-happy-450

اگر می خواهید به شادی همیشگی و ماندگار و پایداری دست یابید و احساس شادمانی در زندگی تان از بین نرود این تکنیک ها را در پیش بگیرید!

«سعیده کرم‌زاده»، اظهار کرد: شادی یکی از هیجانات اساسی بشر بوده و هر کس نیاز دارد به فراخور خود آن را تجربه کند، در واقع شادمانی هدف مشترک نوع بشر است و همه برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند، از همین‌رو می‌توان گفت این احساس که به ارزشیابی افراد از خود و زندگی‌شان بستگی دارد حق همه انسان‌ها است.

این روان‌شناس ادامه داد: شادمانی و خرسندی به فاکتورهایی در جامعه و خانواده بستگی دارد، از این‌رو متخصصان بر این باورند که شادمانی یک حالت ذاتی و خدادادی نیست، بلکه مهارتی است که افراد در طول زندگی باید آن را بیاموزند، البته بدیهی است که داشتن پول کافی برای تأمین نیازهای اساسی(تأمین ماده غذایی، پوشاک و سرپناه) فرد را خوشحال کرده و یا حداقل با کاهش سطح استرس به رضایت بیشتر منجر می‌شود، اما این احساس در مدت‌ زمانی کوتاه کمرنگ‌تر از روز اول به‌نظر می‌رسد و به ‌مرور عادی می‌شود.

وی افزود: در یک باور غلط، انسان معتقد است که شادی از بیرون می‌آید و در یک برهه زمانی اتفاق می‌افتد، اما در واقع شادی از درون می‌آید و بستگی به این دارد که فرد در مورد زندگی‌اش چگونه فکر می‌کند، مطمئناً رویدادهای بیرونی و اشیاء مادی مانند خرید اتومبیل یا حقوق بیشتر می‌تواند به شخص احساس خوشبختی دهد، اما این احساسات دائمی نیست و انسان حقیقتاً زمانی می‌تواند واقعاً خوشحال باشد که در زندگی تنها به‌دنبال کسب خوبی‌ها باشد.

کرم‌زاده در ادامه در خصوص راهکارهای نیل به شادی حقیقی و درونی، گفت: تحرک و فعالیت خانواده یکی از مهم‌ترین عوامل بشمار می‌رود، در واقع فعالیت خانواده باعث می‌شود اعضا از حالت رخوت و سستی بیرون بیایند و احساس شادی پایداری داشته باشند، به‌ علاوه افراد باید در معیارها و برداشت‌های ذهنی خود تغییر به‌وجود آورند، از مهم‌ترین این تغییرات توجه بیشتر به خود و کاهش توقع از دیگران است. هم‌چنین هر کس باید در زمان حال زندگی کند، متأسفانه بسیاری دائماً در حال افسوس خوردن بوده و هر چیزی که در حال وجود دارد را فدای آینده‌ای نامعلوم می‌کنند.

این روان‌شناس با تأکید بر این‌که فرد شاد در حال زندگی می‌کند و گوشه چشمی به آینده ندارد، تصریح کرد: از دیگر موارد دست‌یابی به شادی حقیقی، گذشت و بخشش خطاهای دیگران و ایجاد تعادل در زندگی است، چون فرد متعادل از نظر مادی و روانی در نهایت انسان شادی خواهد بود. هم‌چنین کسانی که با خدا ارتباط نزدیک داشته، دعا می‌کنند، شنونده کلمات مثبت هستند و با کمک به هم‌نوع خود باری از دوش دیگران برمی‌دارند آرامش بیشتری نسبت به سایرین دارند. از این‌رو می‌توان گفت توجه کمتر به افکار منفی که زمینه‌ساز ترشح هورمون استرس است و جایگزینی آن با افکار مثبت نیز از دیگر راهکارهای دست‌یابی به شادی درونی محسوب می‌شود.

کرم‌زاده خاطرنشان کرد: در نهایت افراد شاد در مقایسه با دیگران افراد قانعی هستند، به نوع فعالیت و اوقات فراغت خود توجه بیشتری نشان می‌دهند، استعدادهای خود را می‌شناسند و با تقویت آن و تمرکز کمتر روی نقاط ضعف خود به شادی حقیقی، پایدار و درونی دست می‌یابند.

(ایسنا)