131223181813_1_900x600

آیا خانم های باردار مجاز به مصرف بادام زمینی هستند؟و این خوراکی چه مضرات و فواید برای بارداری می توان داشته باشد؟

بارداری پر از باید و نباید است؛ از مصرف اسید فولیک تا نکشیدن سیگار و حمام گرم و ….  واقعیت این است که اجتناب از خوردن غذاهای خاص در دوران بارداری ممکن است کودک را از ابتلا به حساسیت محافظت کند.

خوردن یا نخوردن بادام زمینی
وقتی درباره رژیم غذایی صحبت می‌شود حتما کلی توصیه می‌شنوید. تا همین اواخر یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها احتیاط درباره مصرف غذاهای آلرژی‌زا بود. در سال ۲۰۰۰ آکادمی اطفال آمریکا به مادران مستعد آلرژی درباره خوردن بادام زمینی در دوران بارداری هشدار داد تا از آلرژی نوزادان پیشگیری شود.

اما زمانه تغییر کرده است و بنابراین تفکر درباره پیشگیری از آلرژی با نخوردن غذاها هم همینطور. اما بروز آلرژی غذایی به خصوص درباره بادام زمینی از آن زمان کاهش نیافته است. از هر صد کودک، یک نفر به بادام زمینی آلرژی دارد و تعداد مبتلایان به این آلرژی در دهه گذشته، حتی روند افزایشی داشته است. با وجود آنکه ایده اجتناب از مصرف بادام زمینی براساس نتایج مطالعات به دست آمده اما به نظر می‌رسد ایده خوبی نیست.

نخوردن بادام زمینی کمک نمی‌کند؟
مطالعات پزشکی هیچ مدرکی را نشان نداده که اجتناب از مواد غذایی مانند شیر و تخم مرغ و بادام زمینی در دوران بارداری تاثیری بر خطر بروز آلرژی داشته باشد و شواهد کمی بر این مبنا وجود دارد که نخوردن بادام زمینی  میتواند کمک کننده باشد.

از هیچ غذایی اجتناب نکنید
واقعیت این است که مادران لازم نیست از خوردن هیچ کدام از این مواد غذایی اجتناب کنند. اخیرا یک مطالعه نشان داده است که مادران غیرآلرژیکی که در هفته ۳ تا ۵ عدد بادام زمینی میخورند کمتر احتمال دارد کودکی با حساسیت به آجیل داشته باشند. فرضیه جدید این است که هرچه نوزاد زودتر با غذاها آشنا شود تحمل بیشتری نسبت به آن پیدا کرده و در نتیجه کمتر در خطر ابتلا به آلرژی قرار دارد. با این حال اگر شما سابقه خانوادگی قوی در داشتن آلرژی دارید و حداقل یکی از بستگان نزدیکتان مانند پدر، مادر یا خواهر و برادرتان آلرژی دارند نوزاد شما به احتمال زیاد در خطر ابتلا به حساسیت قرار دارد. بنابراین قبل از مصرف بادام زمینی با متخصص آلرژی صحبت کنید.

پروبیوتیک بخورید
مطالعات شواهدی را نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک‌ها ( باکتریهای خوب موجود در لبنیاتی مانند ماست) در اواخر بارداری  و در دوران شیردهی نوزاد می‌تواند از ایجاد حساسیت در کودک پیشگیری کند. البته این مطالعات آنقدرها محکم نیست که بتوان آن را به هر زن باردار توصیه کرد اما به احتمال زیاد استفاده از مکمل با تجویز پزشک می‌تواند کمک کننده باشد.