skin
کلاژن یکی از ساختارهای ضروری برای  داشتن پوست صاف، و سالم است، اما با افزایش سن، کلاژن کاهش می یابد، در نهایت منجر به خطوط ریز و چین و چروک می شود. ولی در این بخش  مواردی برای افزایش کلاژن پوست توصیه می کنیم

کلاژن عامل اصلی داشتن پوست خوب است. پروتئینی است که مانع بروز چروک می‌شود. مسئولیت جوان نگه‌داشتن پوست را دارد و آن را شفاف و قوی می‌کند. کلاژن حسن بسیار دارد اما تنها بدی آن این است که بعد از بیست‌سالگی کاهش می‌یابد. بله بیست‌سالگی!

بعدازاین سن افراد سالانه 1 درصد کمتر کلاژن تولید می‌کنند که درنتیجه آن، پوست ضعیف‌تر و نازک‌تر می‌شود. خوشبختانه ما توانایی مبارزه با این روند را داریم. چگونگی این کار را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

ماساژ صورت:

ماساژ می‌تواند تولید کلاژن را تحریک و ماهیچه‌ها را قوی‌تر کند. ماساژ صورت برای هر فردی لازم است و طی دوره‌های منظم می‌تواند پوست را بالا بکشد، محکم کند و رنگ آن را بهتر کند. همچنین گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد که همه این‌ها باعث جوانی و شادابی پوست می‌شوند. با دستانتان پوست صورت خود را به سمت بالا ماساژ دهید و این کار را جزو برنامه روزانه خود قرار دهید.

کرم کلاژن:

استفاده از کلاژن روی سطح خارجی پوست به نظر خیلی آسان‌تر می‌آید اما باید بدانید که مولکول‌های کلاژن درواقع نمی‌توانند جذب پوست بشوند و روی سطح پوست می‌نشینند. پس اگر می‌خواهید کرم کلاژن مصرف کنید به دنبال محصولاتی باشید که آمینواسیدهای کلاژن دارند درنتیجه برای ورود به لایه‌های زیرین پوست به‌اندازه کافی کوچک هستند و در این صورت است که می‌توانند تأثیر جوانی و شادابی را در پوست شما ایجاد کنند.

تغذیه صحیح:

به عقیده دکتر مراد همه‌چیز به لوسیون ها و کرم‌ها مربوط نیست بلکه تغذیه و رژیم غذایی نیز به همان اندازه یا شاید هم بیشتر، اهمیت دارد. حبوبات، کلم و سیر بخورید. این مواد غذایی منبع غنی سولفور هستند که برای شکل گرفتن کلاژن مفید است و همچنین رنگ‌دانه‌های طبیعی و سالم پوست را حفاظت می‌کند. ویتامین ث نیز در شکل‌گیری کلاژن مؤثر است. پس به سراغ خوراکی‌هایی مثل بروکلی، اسفناج، زرشک و کیوی بروید. ساده است. نه؟

ترک سیگار و شکر:

سیگار کشیدن کلاژن را نابود می‌کند. طبق گزارش سخنگوی یک مرکز بریتانیایی، کشیدن سیگار به‌وسیله از بین بردن پروتئین و محدود کردن جریان خون باعث پیری پوست می‌شود. درنتیجه با پوستی مواجه می‌شوید که مثل چرم می‌شود، خشک است و چروک دارد؛ به‌خصوص اطراف لب و چشم‌ها. متأسفانه شکر هم دقیقاً همین تأثیر را دارد. شکر به‌طور موقت به کلاژن می‌چسبد. وقتی کلاژن به دلیل وجود گلوکوز در شکر، سنگین می‌شود، به مولکولی انعطاف‌ناپذیر تبدیل می‌شود و درنتیجه پوستی خشک، پیر و زمخت به‌جا می‌گذارد.

اهمیت آب‌رسانی:

مرطوب نگه‌داشتن صورت با آب، سبزیجات خوراکی و محصولات زیبایی مرطوب‌کننده می‌تواند ساده‌ترین راه افزایش کلاژن باشد. دکتر مراد معتقد است که هرچقدر پوست مرطوب‌تر باشد، فضای بیشتر و بهتری برای عمل کردن کلاژن و الاستین فراهم می‌کند.

مکمل‌های قوی:

مکمل‌های خوراکی می‌توانند از درون و به‌صورت عمقی به لایه‌های پوست نفوذ کنند و به تقویت کلاژن بپردازند. بر اساس یک آزمایش، بعد از 4 ماه استفاده از قرص‌های مکمل، میزان کلاژن حدود 25 درصد در پوست فرد مورد آزمایش بیشتر شده بود. این اتفاق به دلیل وجود پروتئین، روی و ویتامین ث در فرمول قرص‌ها بود.

منبع : nikoo.com