Female-Hair-Loss-500x325

تبلیغاتی که در مورد رفع سفیدی موها با شامپو و غیره می شود کذب محض و کلاه برداری می باشد و تابحال هیچ روشی برای برگردانیدن رنگدانه های از دست رفته در مو کشف نشده است. کندن موهای سفید باعث بیشتر شدن تعداد آنها نمی شود

از نظر عموم مردم سفيد شدن مو يكي از نشانه هاي پيري و افزايش سن محسوب مي شود. لذا افرادي كه به زيبايي و جواني خود اهميت مي دهند، به دنبال راههاي براي نگهداري طراوت پوست و زيبايي موهاي خود مي باشند و سفيد نشدن مو برايشان اهميت بسزايي دارد. در اغلب موارد سفيد شدن موها را نشانه اي از پيري زود رس، فكر كردن زياد مي باشد.

سفيدي موها به دو دسته تقسيم مي شوند:

1-سفيد شدن طبيعي موها:

در حالت نرمال معمولا افراد سفيد پوست زودتر از افراد با رنگ پوست تيره دچار سفيدي مو بصورت طبيعي مي شوند. معمولا سفيد شدن موها در اواسط دهه سوم زندگي براي افراد سفيد پوست اتفاق مي افتد. حال آنكه اين فرايند طبيعي در افراد زرد پوست در اواخر دهه سوم زندگي شان اتفاق مي افتد و در افراد با پوست تيره در اواسط دهه چهارم زندگي. سفيدي مو ابتدا از كنار شقيقه ها شروع مي شود و به تدريج به جاهاي ديگر سر مي رسد. نيمي از مردم تا سن 50 سالگي دچار سفيدي موي طبيعي مي شوند. موي بدن و صورت معمولا ديرتر سفيد مي شود. موهاي روي سينه در مردان، موهاي زير بغل و ناحيه تناسلي كمتر سفيد مي گردند.

2-سفيد شدن زود هنگام موها:

در اين حالت افراد سفيد پوست تا قبل از 20 سالگي و افراد سياه پوست يا با پوست تيره، قبل از 30 سالگي دچار سفيدي مو مي شوند. عامل اصلي سفيدي زود رس موها، ژنتيك مي باشد و بر خلاف تصور عموم، استرس و فشار عصبي ناگهاني نقشي در اين نوع سفيدي مو ندارد. متاسفانه بايد گفت اين نوع سفيدي درمان خاصي ندارد و اين وضعيت دائمي مي باشد و برگشت پذير هم نيست.

عوامل ديگري هم در سفيدي زودرس موها موثر مي باشند كه البته در مقايسه با مسئله ژنتيك، كمتر اتفاق مي افتد.

اين عوامل شامل موارد زير مي باشد:

–          كمبود ويتامين ها مخصوصا ویتامین B12

–          امراض سيستم ايمني مانند ویتیلیگو (برص)، طاسي منطقه اي (آلوپسی آره آتا)

–          كم خوني از نوع كمبود آهن

–          مصرف بعضي از داروها مانند کلروکین

–          رژيم هاي نا صحيح و طولاني مدت

–          مصرف برخي از انواع شامپوها و مواد شيميايي

–          بيماري تيروئيد

–          كمبود روي در بدن

–          مصرف دخانيات

همانطور كه گفته شد، اين نوع سفيدي درمان خاصي ندارد و تنها راه پوشاندن سفيدي موها رنگ كردن آنهاست. از آنجاييكه اين افراد مي بايست بطور مرتب موهاي خود را رنگ كنند، بهتر است از رنگ موهاي موقتي و شامپو رنگ ها استفاده كنند كه آسيب كمتري به موها وارد شود. یک مطلب خوشحال کننده برای این افراد آن است که موهای سفید معمولاً دچار ریزش نمی شوند و تا سنین بالا حفظ خواهند شد.

منبع- پوست نیوز