depositphotos_57384937-Doctor-making-a-good-bad-sign-over-white-background

پزشک  نامناسب چه نشانه هایی دارد و با چه نشانه هایی می توانیم پزشک خوب را از بد تشخیص دهیم.

در فیلم‌های قدیمی خیلی راحت می‌شد دکترهای بد و بی‌مسوولیت را تشخیص داد. آن‌ها همیشه ژولیده هستند، مطب فرسوده و قدیمی دارند و یواشکی کارهای خطا انجام می‌دهند. اما در واقعیت به این راحتی‌ها نمی‌توان پزشک بد را تشخیص داد.

البته این روز‌ها با لطف پیشرفت علم، پزشکان کاملا آموزش دیده هستند و مدارک معتبر دارند. تشخیص پزشک بد به هیچ وجه آسان و نشانه‌های آن محسوس نیست. یک پزشک بد ممکن است خسته و بی‌حوصله باشد یا زیاد از حد کار کرده باشد. یا هر سه نشانه را با هم داشته باشند. آن‌ها شاید از‌‌‌ همان ابتدا هم دوست نداشته‌اند پزشک باشند. یا رشته‌ای که در آن مشغول کار هستند را دوست ندارند. یا از کار زیاد خسته شده‌اند و بیمار برایشان مهم نیست و کنجکاوی‌های لازم پزشکی را ندارند.

اگر نزد پزشکی رفتید که به نظر خیلی کارآمد نبود، حتما او را عوض کنید و نزد پزشک مجرب بروید. برای این منظور از دوستان و آشنایان یا اعضای خانواده خود پرس‌وجو کنید تا پزشک مناسب پیدا کنید. برای تشخیص این نوع پزشکان ۷ نشانه وجود دارد.

۱. گوش نمی‌دهد و منفعل عمل می‌کند
بیشتر پزشکان آموزش دیده و با تجربه هم همچنان به شنیدن صحبت‌های بیماران خود نیاز دارند و باید واکنش‌ها و نشانه‌های آن‌ها را تحلیل کنند. فروتنی پزشکان بسیار مهم است. اگر نزد پزشکی بروید که بدون شنیدن همه صحبت‌های شما نسخه بنویسد و توصیه‌های ارایه دهد و در عرض یک دقیقه ویزیت شما را تمام کند، مسلما به او اطمینان نمی‌کنید و ترجیح می‌دهید که برای کار خودش و حال بیمارانش ارزش قائل باشد.

بسیاری از پزشکان بسیار مشغله دارند. اما وظیفه پزشک این است که برای شما وقت بگذارد و حرف‌ها و مشکلات شما را بشنود. اگر پزشک طوری رفتار می‌کند که مثلا سوالات شما بی‌اهمیت و نامناسب هستند، این یک نشانه بد است به عنوان یک بیمار، این حق شما است که پزشک و حتی منشی‌ها او به شما احترام بگذارند و مراتب ادب را به جا بیاورند. پزشک و پرستار باید برای پاسخ دادن به تلفن‌های شما وقت بگذارند.

۲. بی‌تفاوت و بی‌احساس رفتار کردن
شما نزد پزشک می‌روید تا درمان شوید، قرار نیست دوست پیدا کنید، بنابراین شخصیت و روحیه او به شما ارتباطی ندارد. اما کاملا واضح است، فردی که رفتار سرد و بی‌تفاوتی دارد یا فراموش می‌کند که قبلا هم شما را ویزیت کرده است و هیچ پیشینه‌ای از شما در خاطرش نیست، مسلما دل به کارش نمی‌دهد و باید از او صرف نظر کرد.

البته نباید فراموش کرد رشته و شغل پزشکی بسیار خسته کننده و ملال انگیز است و شاید این سردی به مرور زمان در وجود فرد نی ریشه می‌دواند. اما یکی از جراحان بزرگ آمریکا به نام LeMaitre خاطرنشان می‌کند: «اهمیت دادن به بیمار و درمان او دو مساله جدانشدنی هستند.»

هنگامی که قرار است برای فرزند خود پزشکی انتخاب کنید باید به نحوه برخورد او با فرزند خود توجه کنید. به طور مثال، پزشک کودکان اصولا از صندلی بلند می‌شود و طوری در مقابل کودک قرار می‌گیرد که هم قد او باشد و سعی می‌کند با مهربانی و حوصله زیاد در مورد علت بیماری و اینکه چه اتفاقی افتاده است از او سوال بپرسد. شهرت پزشک مهم نیست، اگر نتواند ترس و نگرانی کودک را درک کند و در طول ویزیت به کودک اهمیت ندهد و فقط با شما صحبت کند، باید بدانید پزشک خوبی نیست و باید او را عوض کنید.

برترین ها