7-Ways-to-Deal-With-Pregnancy-Acne

به علت ایجاد تغییرات در بدن خانم های در دوران بارداری بروز جوش صورت امری شایع و رایج در بین آن هاست چگونه می توان آکنه و جوش صورت را در دوران حاملگی درمان کرد.

بعضی از خانم‌های خوش شانس در دوران بارداری بسیار زیبا می‌شوند اما در بعضی خانم‌ها تغییرات هورمونی که در بدن به‌وجود آمده عوارض ناخواسته‌ای را به‌وجود می‌آورد، از جمله مشکلات مختلف پوستی. به همین دلیل در این دوران مادر‌ها حتی گاهی حساستر از مواقع دیگر هم می‌شوند و به‌وجود آمدن هر مشکلی می‌تواند استرس این دوران را بیشتر کند، البته بعضی از این مادران جوان نیز چون مشکلات رایج این دوران را نمی‌شناسند با هر تغییری نگران می‌شوند. در این مطلب شما را با مشکلات پوستی دوران بارداری از آکنه گرفته تا ترک‌های پوستی و راه حل کم‌کردن آن‌ها آشنا می‌کنیم.

از دوش گرفتن و حمام داغ بپرهیزید، زیرا می‌تواند پوست را خشک‌تر کرده و خارش را تشدید کند. حتما از صابون‌های ملایم استفاده کنید و دقت کنید که آن را به‌خوبی آب‌کشی کنید و سپس به آرامی پوست را خشک کنید. پس از استحمام از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید و ترجیحا انواعی را که معطر نیستند انتخاب کنید، زیرا بعضی از انواع عطریات می‌توانند پوست را تحریک کنند. لباس‌های نخی و گشاد بپوشید و هنگام گرمای روز از خانه خارج نشوید، زیرا حرارت خارش را تشدید می‌کند.

 چه زمانی آغاز می‌شود؟
حدود ۲۰ درصد خانم‌های باردار به درجاتی دچار خارش می‌شوند که در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده مانند کهیر، اگزما، حساسیت‌های دارویی یا ابتلا به عفونت‌های انگلی مانند گال است.

اما گروه کوچکی از خانم‌های باردار تنها مبتلا به یک خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخصی همراه نیست که به این حالت، خارش بارداری اتلاق می‌شود. این حالت، که در ۳ ماهه سوم بارداری شروع می‌شود، اغلب محدود به شکم است‌ و معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود اما در بارداری‌های بعدی یا هنگام مصرف قرص‌های ضدبارداری ممکن است دوباره به‌وجود بیاید. دکتر مامر می‌گوید: «یک راه‌حل خوب خانگی استفاده از شیر گرم است، باید تکه‌ای پارچه را در شیر گرم فرو کنید و به قسمت‌هایی که خارش دارد بمالید، این کار می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد، استفاده از لوسیون‌های کالامین یا یک مرطوب‌کننده خوب نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

شایع‌ترین مشکل پوستی در دوران بارداری چیست؟
مشکل شماره یک بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری، آکنه است که در افراد مختلف به‌طور متفاوتی بروز پیدا می‌کند اما بیشتر آن‌ها به دلیل فعالیت‌های هورمونی به‌وجود می‌آید. علاوه بر این، در دوران بارداری نمی‌توان به راحتی مثل دوره‌های دیگر از بعضی از محصولات ضد‌جوش استفاده کرد چون استفاده از بسیاری از این نوع محصولات در دوران بارداری چندان ایمن نیست و می‌تواند برای جنین مشکل ایجاد کند اما نگرانی چندانی وجود ندارد چون تنها با تغییرات کوچکی در برنامه روزانه‌تان می‌توانید درخشندگی و زیبایی پوستتان را همچون گذشته به‌دست آورید. اگر جزو کسانی هستید در طول عمرشان گهگاه جوش می‌زنند هیچ تعجبی ندارد که در دوران بارداری نیز به‌خصوص در اطراف دهان و چانه دچار این مشکل بشوید، بیشتر از همه این مناطق مستعد جوش زدن هستند و اگر در‌‌ همان ابتدا نسبت به درمان این جوش‌ها اقدام نکنید تا زمان زایمان این مشکل همراه شما خواهد بود و حتی گاهی ممکن‌ است بعد از به دنیا آمدن بچه نیز ادامه یابد.

چگونه جوش‌های دوران بارداری را درمان کنید؟
باید حواستان باشد محصولاتی را که بنزوئیل پروکساید، اسید سالیسیلیک یا هر نوع از رتینوئید‌ها دارند استفاده نکنید. این مواد برای استفاده در دوران بارداری اصلا ایمن نیستند. بهتر است دراین دوران از محصولات موضعی استفاده کنید که پایه سولفور یا اسید گلیکولیک یا آلفا هیدروکسی اسید دارند. البته استفاده از هرگونه لایه‌بردار یا پاک کننده‌ای که با مواد خانگی ساخته شده است نیز بلامانع است. اگر این محصولات هیچ تاثیری در بهبود جوش‌های شما نداشتند می‌توانید به سراغ کرم‌های اریترومایسین بروید که استفاده از آن در دوران بارداری مشکلی ندارد. اگرچه بعضی پزشکان به هیچ وجه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی را توصیه نمی‌کنند و عقیده دارند که در این مواقع بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برترین ها