Portrait of a young pregnant girl on a light background doing exercises

اگر مایلید در دوران حاملگی به ورزش بپردازید بهتر است ازروش ها و مراقبت های زیر بهره بگیرید.

بیمارانم هر روز می‌پرسند که چگونه می‌توانند در طول بارداری ورزش کنند و وزنی سالم اضافه کنند.برای بیشتر خانم‌ها ورزش کردن در دوران بارداری کاملا بی‌خطر است و حتی برای کنترل اضافه شدن وزن، رفع یبوست، به حداقل رساندن خطر ابتلا به دیابت بارداری و کمک به خلق و خو بالا بردن سطح انرژی توصیه می‌شود. امروزه خانم‌های باردار به‌‌ همان اندازه که یک خانم غیر باردار ورزش می‌کند این کار را انجام می‌دهند، و تغییرات قابل قبولی در قوانین مقدار ورزشی که این خانم‌ها می‌توانند انجام دهند ایجاد شده.

روش قدیمی اینگونه بود که گفته می‌شد شدت ورزش باید در حدود ۱۴۰ بار ضربان قلب در دقیقه باشد. با اینکه این روش ۳۰ سال پیش کنار گذاشته شده ولی متاسفانه برخی مراکز ارائه دهندهٔ خدمات پزشکی هنوز این روش را تکرار می‌کنند.

توصیه فعلی این است که حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید. باید مقیاستان برای ‌‌نهایت شدت ورزش میزان توانایی برای صحبت کردن باشد.

قبل از ورزش خوب آب بخورید و از ورزشهای تماسی اجتناب کنید.

نکاتی برای ورزش کردن در طول بارداری:
اضافه شدن وزن در دوران بارداری یکی از بزرگ‌ترین تغییرات نسبت به قبل از بارداری است.

ابتدا با پزشک خود هماهنگ کنید که آیا برایتان بی‌خطر است یا خیر، پزشکی که زیر نظرش هستید با توجه به سابقهٔ پزشکی و میزان سلامتتان در این باره نظر می‌دهد. روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

بهترین ورزشهایی که یک خانم باردار می‌تواند روزانه اجام دهد عبارتند از: پیاده روی، شنا و یوگای قبل از تولد.

از ورزش‌هایی که با شکم تماس دارد و یا امکان افتادن و آسیب دیدن ناحیه شکم و پهلو در آن هست اجتناب کنید، ورزشهایی مانند سوارکاری، اسکی، بسکتبال، فوتبال، والیبال و از این دست ورزش‌ها.

قبل از ورزش خوب آب بخورید و بدن را از این لحاظ کاملا تامین کنید. یک خانم باردار باید همیشه سطح آب بدنش را افزایش دهد و روزانه ۱۰ لیوان آب استفاده کند.

دوران بارداری واقعا دوره‌ای غیر عادی است. بدنتان از تمام دیگر دوره‌های زندگیتان سریع‌تر تغییر می‌کند. بسیاری از خانم‌ها با وزنشان مشکل دارند.

لازم است این را بدانید که یک خانم باردار پس از بدنیا اوردن بچه حدود ۱۱ کیلو از وزنش کم می‌شود. در نتیجه اگر قبل از بارداری وزنی طبیعی داشته باشید میزان وزنی که در طول بارداری توصیه می‌شود اضافه کنید ۱۱ تا ۱۵ کیلو است.

اگر این چنین پیش بروید بسیاری از زنانی که اضافه وزن دارند بعد از پایان زایمان وزنی کمتر از قبل از بارداری خواهند داشت. برای اینکه مطمئن شوید در طول بارداری وزنی سالم اضافه می‌کنید سعی کنید هر روز ورزش کنید و برنامهٔ غذایی سالمی را پیش ببرید.

اگر زیر وزن طبیعی بودید یا به عبارتی کمبود وزن داشتید توصیه می‌شود ۱۲ تا ۱۸ کیلو وزن اضافه کنید تا زایمانی سالم داشته باشید. و اگر اضافه وزن دارید تنها لازم است ۶ تا ۱۱ کیلو وزن اضافه کنید.

دکتر کرمانی: